Ratlarda preoperatif ozon terapisinin flep yaşayabilirliği üzerine etkisi, deneysel çalışma
Preoperative ozone therapy effect upon flap viability: an experimental study
- Tez No: 417267
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKSAL KARGI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş: Literatürde yara iyileşmesi ve flep yaşayabilirliği ile ilgili yapılmış bir çok çalışma mevcuttur. Flep sağkalımını artırmak için önerilen önkoşullanma yöntemlerini de araştırdığımız bu çalışmada, deri flebi sağkalımını artırmak için ozon aracılı önkoşullanma anlayışının literatürde yeteri ölçüde ele alınmadığını görmüş bulunmaktayız. Ozon aracılı önkoşullanma prensibinin organ nakil modellerinde yapılmış deneysel çalışmalarına daha çok rastlamaktayız. Ozon gazının antioksidan, vazodilatör ve immünomodülatör etkinliğinin yanında bir çok büyüme faktörünüde aktive ederek yara iyileşmesini artırdığı birçok çalışmada gösterilmiş olup, başarılı sonuçlar alınmıştır. Materyal ve Metod: Bu amaçla yapılan çalışmada 40 adet sıçan rastgele 4 gruba bölündü; tüm gruplardaki ratlarda dorsal kaudal bazlı 11x3cm lik modifiye Mc Farlane flebi kaldırıldı. 1.Grup kontrol (n=10): Herhangi bir ajan cerrahi sonrası uygulanmadı. Bir haftanın sonunda ratlar sakrifiye edildi. 2.Grup preoperatif rektal ozon alan grup (n=10): Ameliyattan önce 4 gün boyunca 0,5mg/kg (O3/O2) dozunda günde bir kez olmak üzere rektal ozon uygulaması yapıldı. Ameliyattan sonra herhangibir ozon uygulaması yapılmayan grupta bir haftanın sonunda ratlar sakrifiye edildi. 3.Grup preoperatif +postoperatif rektal ozon alan grup (n=10): Ameliyattan önce 4 gün boyunca 0,5mg/kg (O3/O2) dozunda günde bir kez olmak üzere rektal ozon uygulaması yapıldı. Ameliyattan sonra günlük rektal ozon uygulamasına devam edilen grupta bir haftanın sonunda ratlar sakrifiye edildi. 4. Grup postoperatif rektal ozon alan grup (n=10): Postoperatif rektal yoldan 7 gün boyunca, 0,5mg/kg (O3/O2) dozunda günde bir kez olmak üzere rektal ozon uygulaması yapıldı. Bir haftanın sonunda ratlar sakrifiye edildi. Ratlar, postoperatif 7. günde sakrifiye edildikten sonra makroskobik ve histopatolojik açıdan değerlendirildi. Tartışma ve Sonuç: Bu çalışmanın temel amacı, preoperatif ozon gazının rekonstrüksiyon amaçlı uygulanan fleplerde, flep yaşayabilirliğine etkisini göstermek ve ozon terapisinin deri fleplerinde bir önkoşullanma olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktır. Çalışmanın sonunda, fleplerde yaşayan yüzey alanı ölçümleri yapıldığında; flep sağkalım oranları açısından tüm gruplar kontrol grubuna göre istatistiki olarak anlamlı ölçüde daha yüksek olup, preoperatif + postoperatif grup ile postoperatif ozon grubu benzer bulundu. Preoperatif ozon grubunda flep viabilite oranı en yüksek iken kontrol grubunda bu oran en düşük bulunmuştur. Histopatolojik olarak; kronik inflamatuvar yanıt tüm gruplarda gözlenmiş olup, kronik enflamasyon skorları tüm gruplarda kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the literatüre, many studies related to wound healing and flap viability is available. Particularly, in this study we also investigate preconditioning methods proposed to increase flap survival, we have found that ozone-mediated preconditioning approach to improve skin flap survival has not to been addressed sufficiently in the literature. We encounter more to the experimental study of ozone-mediated preconditioning principles of organ transplantation models. In addition to antioxidant, vasodilatory and immunomodulatory effects of ozone gas, it has been shown that ozone gas improve wound healing by activating the many growth factors and found succesful results in may studies. Material and Method: The 40 rats in the study were randomly divided into 4 groups then the rats in all group were undergone modified Mc Farlane flap elevation procedure that was sized 11x3 cm and caudal based in dorsal region of the rats. 1.Group control (n=10): Any agent didn't apply after surgery. The rats were killed at the end of a week. 2.Group preoperative rectal ozone group (n=10): Rectal ozone was applied once a day for 4 days before surgery in dosage of 0.5 mg / kg (O3 / O2) in accordance with the ratio according to the weight of the animal . After surgery, in the group that any ozone application didn't performe, rats were killed at the end of a week . 3.Group preoperative +postoperative rectal ozone group (n=10): Rectal ozone was applied once a day for 4 days before surgery in dosage of 0.5 mg / kg (O3 / O2) in accordance with the ratio according to the weight of the animal . After surgery, in the group that ozone application continued daily with the same dose , rats were killed at the end of a week 4. Grup postoperative rectal ozone group (n=10): Ozone therapy applied once a day rectally for 7 days, in dosage of 0.5 mg / kg (O3 / O2) in accordance with the ratio according to the weight of the animal, postoperatively. Rats were sacrificed at the end of a week. After rats were killed in postoperative 7th day, they were assesed macroscopically and histopathologically. Discussion and Conclusion: The aims of this study are to indicate effect of preoperative ozone therapy upon flap viability in flaps those are performed for reconstruction and to demonstrate ozone therapy that will be able to use as a preconditioning. When living areas of flaps were measured; all other groups were better in comparison to the control group and preoperative + postoperative ozone grup and postoperative ozone group were similar in terms of flap viability. While the flap viability rate was highest in the preoperative ozone group, this ratio was the lowest in the control group. Histopathologically; chronic inflammatory response was observed in all groups, chronic inflammation scores were significantly higher in all other groups compared to the control group.