Acil servisten istenen akciğer grafi ve toraks tomografi bulgularının geriye dönük karşılaştırılması
Retrospective comparison of the chest x-ray and ct scans requested from the emergency department
- Tez No: 417270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH CÜNEYT HOCAGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışma ile acil serviste hem akciğer direkt grafisi (ADG) hem de toraks bilgisayarlı tomografi (BT) çekimi yaptığımız hastaların görüntüleme sonuçlarını karşılaştırarak akciğer direkt grafisinin, ilerleyen teknoloji karşısında acil tanıdaki etkinliğini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne 01.09.2014-28.02.2015 tarihleri arasındaki altı aylık dönemde başvuran hasta kayıtlarının geriye dönük incelenmesiyle yapılmıştır. Hem akciğer direktgrafisi hem de toraksbilgisayarlı tomografi görüntülemesinin yapıldığı 18 yaş ve üzeri 199 hasta çalışmaya dahil edildi. İstatistiksel analiz için SPSS 19.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışma grubuna alınan 199 hastada en sık konulan tanı %38.2 (76) ile pnömoni olmuştur. Akciğer direkt grafisi çekim tekniği tam uygun olan hasta oranının %31 (62) olduğu görülmüştür. Tüm hastalar değerlendirilğinde her iki çekim tekniği arasında trakeada yer değiştirme, pnömotoraks, parankimde konsolidasyon, KTO'da artma, aortikopulmoner LAP, diyafram hernisi, abdomende serbest hava (görüntüye dahil kesitlerde), plevral kalınlaşma, parankimde kist, parankimde kitle, parankimdekavite, parankimde atelektazi ve kemik fraktürlerini belirleme oranları açısından belirgin istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç: Hızlı tanı konulması gereken durumları gösteren görüntüleme bulguları incelendiğinde, uygun teknik ile görüntüleme yapılmış hastalarda ADGve toraks BTbulguları yüksek oranda uyuşmaktadır. Ancak acil servis ortamında değerlendirilen ADG'ler sık olarak uygunsuz teknikle çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aim to investigate the effectiveness of the chest radiography in immediate diagnosis against the advancing technology by comparing the chest radiography and thorax computerized tomography (CT) scan results of patients in emergency room. Material and Method: This study was undertaken by investigation of the patient records who admitted within the period of six months between 01.09.2014 and 28.02.2015 to the Bülent Ecevit University, Medical Faculty Emergency Service. 199 patients over 18 years old who had both thorax CT scan and chest radiography were included in the study. For the statistical analysis SPSS 19.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) computer program was used. Results: The most frequent diagnosis in 199 patients who were taken into study group was pneumonia with 38.2 % (76) occurrence. In addition, the rate of patients whom an accurate chest radiography technique performed was 31% (62). When considering all patients, there was no statistically significant difference (p>0.05) between both imaging methods in terms of determining displacement of trachea, pneumothorax, parenchymal consolidation, increase in cardiothoracic ratio, aorticopulmonary LAP, diaphragmatic hernia, free air in abdomen (in the sections included in image), pleural thickening, parenchymal cysts, parenchymal mass, parenchymal cavity, parenchymal atelectasis, and bone fracture rates. Conclusion: When immediate diagnosis is required, investigating the imaging findings, chest radiography and thorax CT scan findings are consistent if appropriate imaging technique was used. However, chest radiography evaluated in the emergency service setting is often performed by inappropriate techniques.