Basit horlama ve obstruktif uyku apne sendromu hastalarının akustik faringometri bulgularının karşılaştırılması
Comparison of acoustic pharyngometry findings of snoring and obstructive sleep apnea syndrome patients
  1. Tez No: 417353
  2. Yazar: ARİFE SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK METİN ÖNERCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Obstrüktif uyku apnesi sendromu(OUAS) toplumda %1-5 oranında görülen, hayat kalitesini bozması yanında ciddi kardiyovasküler morbidite sebebi olan bir hastalıktır. OUAS üst hava yolu kollapsına bağlı tekrarlayan hava akımı kısıtlılığı veya durması ile karakterize bir hastalıktır. Akustik faringometri oral kaviteden hipofarinkse kadar olan üst solunum yolları kesit alanını değerlendirmek için kullanılan non-invaziv, ucuz, kolay uygulanabilen objektif sayısal veriler elde edebilebilen bir test yöntemidir. Bir grafik boyunca farklı anatomik yapılar tanımlanır ve farinksin minimum ve ortalama kesitsel alanı ile hacmi çeşitli anatomik seviyeler boyunca ölçülebilir. Bu çalışmada basit horlama ve obstruktif uyku apne hastalarında akustik faringometri ile faringeal kesit alan ve hacim değerlerinin apne-hipopne indeksi ve yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, muayene bulguları gibi parametrelerle olan ilişkisini inceledik. Çalışmaya 110 hasta (37 Basit Horlama 73 OUAS) dahil edilmiştir. Basit horlama grubunda minimum kesitsel alan ortalaması 1,59 cm², obstruktif uyku apne grubunda 1,36 cm² olarak bulunmuştur. Obstruktif uyku apne ve basit horlama gruplarında ortalama kesitsel alan ortalaması sırası ile 2,47 cm² ve 2,63 cm² olarak bulunmuştur. AHİ ile kesitsel alan ve hacim değrleri arasında korelasyon saptanmamıştır. Minimum kesitsel alan, ortalama kesitsel alan ve hacim değerleri OUAS hastalarında azalmakla birlikte iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmamızda kesitsel alan ve hacim değerlerinin modifiye Mallampati skorları ile korele olduğu görülmüştür. Akustik faringometri kolay uygulanailen, ucuz, non-invaziv ve objektif sayısal veri sağlayan bir test yöntemidir. OUAS tanısı koymada ve basit horlama hastaları ile ayırıcı tanı yapmada polisomnografiye alternatif olabilecek bir tarama testi olarak kullanılmamalıdır ancak hastaların hem tanısında muayene ve polisomnografi bulgularını destekleyici hem de tedavi takibinde tıbbi dökümentasyon amacı ile kullanılabilecek bir test yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is slightly common disease with a prevalance of 1-5% in the community, causing several serious cardiovascular morbidities and also impairs quality of life. OSAS is a disorder characterized by recurrent airflow limitation or stop due to a collapse in the upper airway. Acoustic pharyngometry is non-invasive, cheap and easy to apply, gives objective numerical data and evaluates upper respiratory tract from the oral cavity to hypopharynx. Different anatomical structures defined along a graph and minimum and mean cross-sectional area and volume can be measured by these anatomic levels. In this study, we aimed to examine the relationship between pharyngeal cross-sectional area, volume and apnea-hypopnea index, age, body mass index of snoring and obstructive sleep apnea in patients with AHI acoustic pharyngometry. 110 patients (37 Simple Snoring 73 OSAS) were included. Simple snoring group had an average of 1.59 cm² the minimum cross-sectional area and was 1.36 cm² in obstructive sleep apnea group (p>0,05). Mean cross-sectional area was2.63 cm² in snoring gruop and was 2.47 cm² in obstructive sleep apnea group (p>0,05). The correlation between AHI and cross-sectional area and volume was not significant. The minimum cross-sectional area, mean cross-sectional area and volume decreases in obstructive apnea patients but the difference between the two groups is not statisticlly significant. In our study we also found that Mallampati scores and with acustic pharyngomtery findings were correlated. Acoustic pharyngometry is an easy, inexpensive, non-invasive diagnostic tool that enables digital data. In the diagnosis of OSAS and differential diagnosis with simple snoring patients it can not be used as a screening test but it can be helpful insupporting the polysomnography and physical examination findings. Acoustic pharyngometry can also be used in the follow-up period of OSA patients either treated by surgery or other treatmnet choices as documentational data.