Kindling uyarısı alan wistar ve genetik absans epilepsili sıçanların (gaers) korteks dokularında ince-yapısal gama-aminobütirik asit immünsitokimyası
Ultrastructural gamma-aminobutyric acid immunocitochemistry in cortex of genetic absence epileptic rats receiving kindling stimulations
- Tez No: 417355
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ŞİRVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Epilepsi mekanizmalarının aydınlatılması için yapılan çalışmalarda GABA'nın önemli etkiye sahip bir inhibitör nörotransmitter olduğu ortaya konmuştur. GABA yoğunluğunun epileptik durumlarda değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. GAERS, temporal lob epilepsi ve absans epilepsi karşılaştırmalı çalışmalarında kullanılan bir absans epilepsi modelidir. Bu çalışmada GAERS somatosensoriyal korteksinde elektriksel kindling uygulamasından sonra GABA yoğunluğundaki değişimlerin elektron mikroskopik düzeyde incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Wistar ve GAERS suşu sıçanlara elektriksel kindling uygulandı ve toplam 6 uyarı verildi. Son uyarıdan 1 saat sonra hayvanlar dekapite edildi. Elektron mikroskobik takip uygulanan beyin dokularından ince kesitler alındı ve immünsitokimya işlemi uygulandı. İnce-yapısal düzeyde kortekste akson terminallerindeki GABA yoğunluğu ve sinaps uzunluğu değerlendirildi. Bulgular: Kindling gruplarında kendi kontrollerine göre GABA yoğunluğunun daha az olduğu bulunmuştur. Kindling Wistar grubunda kontrole göre GABA yoğunluğunda anlamlı azalma gözlenmiştir. Kindling Wistar grubunda Wistar kontrole göre sinaps uzunluğu anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. Sonuçlar: Kindling Wistar grubunda GABA yoğunluğunun azalması, daha önce yapılan TLE çalışmalarında gözlenen inhibitör hücre kaybıyla uyumludur. Kindling GAERS grubunda belirgin bir azalmanın olmayışı bu suşun kindling direnciyle ilişkili olabilir. Kindling gruplarında GABA yoğunluğundaki azalma, inhibitör aktivitenin dengelenmesine yönelik sinaps uzunluğundaki artışa yol açmış olabilir. Absans ve temporal lob epilepsilerin zıt işleyen ve birbiriyle ilişkili mekanizmalarına işaret eden bulgularımız, bu iki tip epilepsinin mekanizmalarının aydınlatılmasına katkı sunması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Studies for enlightning of epileptic mechanisms showed that GABA is an inhibitor neurotransmitter having a great impact. It was determined that density of GABA is changed in epileptic stiuations. GAERS is a model used in comperative studies between TLE and absence epilepsy. We aimed to examine density changes of GABA in GAERS somatosensory cortex after electrical kindling stimulations at electron microscobic level. Materials and method: Electrical kindling was applied to Wistar and GAERS strain rats; total 6 kindling stimulations were given. 1 hour after the last stimulation, animals were decapitated. Thin sections were taken from the brain tissues prepared for electron microscopy and immunocitochemistry process were applied to this sections. Then we evaluated GABA density and synaptic lenghts of axon terminals in cortex at ultrastructural level. Results: GABA density of kindling groups were lesser than their control groups had been found. Significant reduction was observed at GABA density of kindling-stimulated Wistar group compared to their control. Synapse length of kindling-stimulated Wistar group were found statistically significant compared to their control group. Discussion: Reduction of GABA density in kindling-stimulated Wistar group was compatible with loss of inhibitor cell observed in studies of TLE. Lack of significant reducing in kindling-stimulated GAERS group can be associated with kindling resistance of this strain. Reduction of GABA density in kindling groups can result increase of synapse length which was aimed to balance inhibitor activity. Our findings pointing TLE and absence epilepsy which have interrelated and counter-working mechanisms are important for contributing enlightment of mechanisms of these two epilepsy types.