Sinemada kültürel unsur olarak dinsel kodların kullanımı: 'Beş Vakit' ve 'Çile' (Kreuzweg) filmleri örneği
Use of religious codes as cultural elements in cinema: On the example of 'Times and Winds' and 'Stations of the cross (Kreuzweg) films
- Tez No: 417770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sinema, bir yandan kendi yapısı itibariyle içinde bulundurduğu teknik kodlardan, diğer yandan ise kültürel fenomenlerden yararlanarak, anlam yaratma aracı olma özelliğine sahiptir. Yaratılan bu anlam, görsel ve işitsel öğelerin birbiri ardına sıralanmasına dayanırken, hikâyenin temelini oluşturan kültürel konuların sunduğu öğeler de anlatımın araçları olma niteliğine sahiptirler. İki unsurun kullanımı sayesinde ise göstergeler oluşturulmaktadır. Sinemada belirli bir hikâye çerçevesinde kullanılan kültürel ve dinsel kodlar, yarattıkları anlam açısından ve ilgili toplumun kültür ile din algısına işaret etmeleri bakımından ayrı bir öneme sahiptir. Bu sebeple, bir filmi anlamlandırmak için sinemaya ait kodlar dışında, kültürel ve toplumsal kodların da incelenmesi gerekmektedir. Christian Metz'in sinema göstergebilimi çalışması kapsamında geliştirdiği imge şeridinin dizimsel tablosu, bu karşılıklı etkileri çözümlemekte bir yöntem sunmaktadır. Bu çerçevede, 2006 Türkiye yapımı Reha Erdem'in yönettiği“Beş Vakit”adlı filmi ile 2014 Almanya yapımı Dietrich Brüggemann'ın yönettiği“Çile”adlı film, Metz'in sinema göstergebilimi yöntemini temel alınarak çözümlenmiştir. Filmlerde kullanılan kültürel ve dinsel öğeler ile sinemaya ait teknik kodların birlikte incelenmesi sonucunda, Türk ve Alman kültürlerinde İslâm ve Hrıstiyanlık'ın etkileri karşılaştırmalı olarak çözümlenmeye ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, iki farklı kütür ve din perspektifinden yola çıkarak sinema ile kültür ve din ilişkisini açıklamak ve bu doğrultuda karşılaştırmalı film çözümlemeleri için bir örnek oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Cinema has the feature of the means to create the meaning by taking advantage of, on the one hand, the technical codes that contain within their structure, on the other hand, the cultural phenomenon. The elements which cultural issues underlying the stories offer a range of items also have the quality of being the means of the expression, while this created meaning is based on the sort of succession of the visual and auditory elements. Cultural and religious codes used in a specific story frame in cinema have a special importance in terms of the meaning they create. For this reason, in order to make sense of a film, it is necessary to examine the cultural and social codes. In this context, both a Turkish-made film in 2006 directed by Reha Erdem's“Times and Winds”and a German-produced film in 2014 directed by Dietrich Brüggemann's“Stations of the Cross”were analysed on the basis of the Metz's cinema semiotics method. It has been attempted to analyse and interpret the impact of Islam and Christianity on Turkish and German culture comparatively as a result of the examination of cultural and religious. The aim of this study is to explain the relationship between culture with cinema and religion by starting from two different culture and religious perspectives, and to create a model for the comparative film analysis in this direction.