Lojistik sektöründe deniz yolu taşımacılığı, Türkiye'de kuru yük taşımacılığında gemi işletmeciliği sorunlarının tespitine yönelik sektörel bir araştırma
Maritime transportation in logistic sector, a sectors research aimed at ascertainment of deficiencies in ship management of dry cargo transportation in Turkey
  1. Tez No: 417769
  2. Yazar: TÜLİN ŞENDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÜLGEN AYDINLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Deniz yolu taşımacılığı özellikle uluslararası ulaştırmada en fazla kullanılan taşımacılık türüdür. Günümüzde dünya ticaretinin değer olarak % 90'ı deniz yoluyla gerçekleştirilmektedir. Deniz yolu ile taşımacılığın ucuz olmasının yanı sıra çok miktarda ve hacimdeki yüklerin uzun mesafesinde taşınmasında çok elverişli bir ulaşım türüdür. Deniz yolu ulaştırmasında kitlesel taşıma kapasitesi maksimum seviyededir, bu nedenle taşımanın birim maliyeti düşüktür. Yüksek güvenlik olanaklarına sahip olan bu yöntem ayrıca enerji tüketimi açısından diğer taşıma yöntemlerine göre orta düzeydedir ve diğer taşıma yöntemlerine göre yükün teslim süresi uzun olsa da, kıtalararası taşımacılıkta büyük miktarda yüklerin ekonomik olarak taşınabilmesi açısından çok büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Anahtar Kelime : Deniz yolu, Gemi, Maliyet , Yük, Ekonomik
Özet (Çeviri)
The most commonly used type of transport, especially in international transportation. Today, 90% of the world trade is carried via sea. Maritime transport is the cheapest way to carry large quantity in long distance. As the maritime transport has mass carrying capacity, unit cost is lower with the high security facilities, maritime transport compared to other transportation methods has moderate energy consumption. Although the delivery time is long than other methods large quantity of intercontinental cargo transport appears to have a great advantage for carrying economically in maritime transport. Key words : Maritime Transportation, Ship, Cost, Cargo, Economic