Osmanlıda milli iktisat uygulamaları ve harp zenginleri
National economy practices in the Ottoman Empire and war opportunists
  1. Tez No: 417852
  2. Yazar: ECEM İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Osmanlı'da milli iktisat uygulamaları ve harp zenginlerini konu edinen bu çalışmada, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin milli iktisat politikaları ile gerçekleştirdikleri değişim ile harp zenginleri ele alınmıştır. Savaş şartları nedeniyle dış ticaretin kesilmesi ve tarımsal üretimin düşmesi, Osmanlı'da ciddi bir pahalılık doğurmuştur. Kendi kendine ayakta kalacak ve“milli”unsurlara dayanacak yeni bir ekonomik yapı inşa etmek isteyen İttihat Terakki Cemiyeti de, Almanya örneğinden hareketle milli iktisat anlayışını uygulamaya sokmuştur. Osmanlı'da milli iktisat düşüncesinin öne çıkışı ilk olarak çeşitli düşünürlerin iktisadi milliyetçiliğe eğilmeleri ve Müslüman-Türk kesimi öne çıkarmalarıyla olmuştur. Savaş döneminde devlet yönetimi de milli bir ekonomik bilinç oluşturmak için siyasi, yasal, iktisadi ve sosyal çok sayıda değişiklik yapmıştır. Milli iktisat uygulamalarının Osmanlı'nın gündemine getirdiği bir yenilik de, harp zenginleri olarak adlandırılan bir kesim olmuştur. Toplumun geneli için hayat koşullarının oldukça ağırlaştığı bu dönemde, krizi fırsata çeviren bazı kişiler haksız zenginleşmeler yaşamıştır. Osmanlı kamuoyunda ciddi bir eleştiri konusu olan harp zenginleri, İttihat Terakki Cemiyeti'ne yöneltilen iktisadi suçlamaların da başında gelmiştir. Bu çalışmada harp zenginlerinin oluşup geliştiği, servetlerini ne şekilde kazanıp nasıl harcadıkları üzerinde durulmuştur. Harp zenginleri hakkında çıkan eleştiriler ile yargılanma süreçleri arşiv belgeleri ve dönemin karikatürleri aracılığı ile tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
In present study dealing with the national economy practices and war opportunists during the Ottoman reign, the main focus has been on the transformation having emerged as a consequence of the national economy policies of Party of Union and Progress and war opportunists. Termination of foreign trade due to war conditions and downward slope in agricultural production triggered a serious sumptuousness all through Ottoman lands. Having aspired to build a new and independent economic structure heavily relying upon“national”ingredients, the Party of Union and Progress put into effect the national economy approach inspired from Germany case. In Ottoman Empire the very first emergence of national economy approach coincides with the heightened interest of a number of thinkers towards economic nationalism and tendency to prioritize the Muslim-Turkish sect of the community. During the war period state administration, in order to create a national economic awareness, opted to conduct a number of political, legal, economical and social alterations. Another change introduced to the Ottoman agenda via national economy policies was the emergence of a new class termed as 'postwar opportunists'. In such an age when life conditions were particularly toilsome for almost the entire community, some citizens who could turn the adversity into advantage gained unfair interests. Harshly criticized by Ottoman public, war opportunists also constituted the base of the economic allegations directed to the Party of Union and Progress. Present study dwells on the ways how war opportunists were created and doubled their wealth and spent their unfair gains. Criticisms geared at war opportunists and the process of trials were aimed to be clarified via archive documents and caricatures depicting the particular age.