Keçe üzerine, farklı yüzey düzenleme teknikleri ile giyilebilir sanat ürünleri
Wearable art products wi̇th di̇fferent surface editing techni̇gues on felt
- Tez No: 417966
- Danışmanlar: DOÇ. NAİLE RENGİN OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tekstil, tarih öncesi dönemlerde bitki saplarının ve yapraklarının kullanımıyla başlamış, Neolitik dönemde de koyun ve keçinin evcilleştirilmesi sonucunda yün elyafı ile tanışmıştır. Keçe, yeryüzünde bilinen en eski tekstil yüzeyidir. İlk defa nasıl yapıldığı ve kullanıldığı hakkında kesin veriler olmamasına rağmen; kullanımına ait en eski yazılı belge Homeros'un 'İlyada' adlı eserindedir. Geçmişten günümüze kullanım alanları nedeniyle de keçe, her zaman günlük yaşamın bir parçası olarak varlığını sürdürmüştür. Bir dönem için kullanım alanları azalan keçenin; birçok çeşidi günümüzde turistik, hediyelik eşya üretiminin dışında tekstil ve moda tasarımı alanında da başrolü oynamaktadır. Tekstil/Lif sanatında yeni bir gelişme olarak beliren ve giderek benimsenen Giyilebilir Sanat (Wearable Art) hareketi tanımlanmakta ve bu alanda giyinmenin örtünme ihtiyacının ötesine geçişi olarak yorumlanmaktadır. Giyilebilir Sanat hareketinde birey-giysi ilişkisinde fikir, duygu, heyecan ve form bileşiminin giysilere aktarıldığı üzerinde durularak tekstillerin elle tutulur, dokunulabilir ürünlere dönüştüğü sonucuna varılmaktadır.Bu çalışmada, geçmişten günümüze keçe sanatının, Türk kültürü içindeki yerinin ve öneminin belirtilmesi, Keçenin insan sağlığı açısından önemi de düşünülerek keçe üzerine farklı yüzey düzenleme teknikleri uygulayarak, giyilebilir sanat ürünlerinin tasarlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Textiles began with the usage of plant stems and leaves in prehistoric times continued with the fiber as a result of the domestication of the sheep and goats in the Neolithic Period. There is no definite evidence abaut felt making and its usage , the oldest written document on its usage is in the literary work of Homeros named İlyada. Alsa with the wide usage of fields from past to present, felt has always been a port of our daily lives. Felt, the usage of which desereased at one period, is now playing a key role in textile and fashion desing besides its usage in touristic things and souvenirs. Wearable Art or“art to wear”which appears as a new development in contemporary textile/ fiber art, increasingly adopted an art to wear with interest in this field of art, artworks and their artists. Wearable Art stream is interpreted as a transition to 'wearing' beyond the need for covering one's self. The modern idea of wearable art seems to have surfaced more than once in various forms. Concluded that artist narrates his ideas, emotions and excitements transferred as a clothing form which is tangible artworks.In this study, it is amied to desing werarable art products by applying different surface editing technigu on felt also by heeding the importance of felt on human health and to emphasize the importance of felt desing in Turkish culture from past to present.