Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarında kadın ve kadın eğitimi üzerine bir araştırma
A study on women and women's education in the novels of Ahmet Hamdi Tanpınar
  1. Tez No: 418030
  2. Yazar: PÜRLEN KALELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN ÇAĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ahmet Hamdi Tanpınar son yüzyılımızın önemli şair ve yazarlarından biridir. Onun edebiyat hayatımız için önemi hem verdiği eserlerden hem de yaptığı çalışmalardan kaynaklanmaktadır. Tanpınar yazdığı şiir, roman, deneme ve hikâyelerle yazın hayatında kendisinden sonraki yazarları etkileyecek kalıcı eserler bırakmasının yanında, edebiyat alanındaki makaleleri ve edebiyat tarihi yazıcılığıyla da öne çıkmıştır. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarında imgesel yönden yaratıcı şiirsel bir anlatımın yanı sıra toplumsal değişimin izlerini de görmek mümkündür. Ahmet Hamdi bu iki noktaya değinirken büyük ölçüde 'kadın' mefhumundan yola çıkar. Çünkü romanlarda 'kadın' ferdî yönüyle var olurken şiirsel üslubun, imge ve analojilerin kaynağı; toplumsal varlığıyla ele alınırken dönemin sosyal hayatının yapı taşıdır. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın romanlarındaki kadın karakterler işlevlerine göre ön plana çıkar. Çoğunlukla erkek başkişinin hayatında 'değiştirici-dönüştürücü' etkisi olan kadın karakterler diğerlerine göre daha ayrıntılı ele alınmıştır. Bunlar eserdeki 'norm karakter'leri oluşturur. Bu kadınlar romandaki olayların gelişimini yönlendirir. Ahmet Hamdi Tanpınar bu kadınları erkek anlatıcı gözünden anlatır. Fakat anlatıcının anlattığı karakter, erkek başkişinin gözünde daha masalsı bir anlatıma bürünerek değişir. Kadın karakterlerin bazıları ise tek bir özelliğiyle öne çıkan ve bu özellikle kurguya katkıda bulunan karakterlerdir. Bu kişilerin, eserin olay örgüsüne katkısı daha azdır. Bu karakterler daha ziyade romanın 'sosyal ortamını' oluşturur. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kadın karakterleri tek başlarına var olmaktan öte kültür, tabiat ve sanata ilişkin pek çok unsurla iç içe geçerek anlatılmıştır. Genellikle entelektüel bilgi birikimine sahip bu kadınlar tüm hatlarıyla ortaya konmuş düzenli bir eğitim hayatından ziyade kültürün taşıyıcısıdır. Bilgili değil bilgedir. Ahmet Hamdi Tanpınar, kadın karakterleri aracılığıyla hem bireyin hem de toplumun varoluş sürecine ışık tutmuştur. Kadının işlevini, dönemler içindeki değişim sürecini ve kültürün aktarımındaki yerini onun romanlarıyla izlemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Ahmet Hamdi Tanpınar is one of the important writer and poet of our last century. Importance of his literature is caused not only by his opuses but also by his studies. In addition to permanent effects of Ahmet Hamdi Tanpınar's poems, novels, essays and histories on writers after him, he also came to the front by his articles about literature and literature history writings. We started our study from Ahmet Hamdi Tanpınar's novels, then we analyze his other works. In addition to observ able imaginative creativeness and lyrical discourse in his novels, it's possible to observe social changes. Ahmet Hamdi uses 'Woman' as a concept while mentioning this topics. Because while 'Woman' is existing with her personality, she is the source of image ryandanalogy; but while mentioning by her social existence, she is the fundamental part of her period's social life. Woman characters in the Ahmet Hamdi Tanpınar's novels are coming to the front by their functions. Woman characters which are the modifiers of the main man character's life, are more analyzed in more detail. These are the norm characters of the creation. These women control the progress of happening in the novel. Ahmet Hamdi Tanpınar, narrates these women from man's point of view. But the character which is narrated by narrator, become fabulous in the point of main man character's view.Some of the woman characters comes to the front with just one explicit characteristic. These women have less effect on the story then the others. These women are used for creating the“social environment”. More than existing on their own, Ahmet Hamdi Tanpınar's women characters are narrated telescopically with the elements related to culture, nature and art. These women who generally have an intellectual knowledge are holder of the culture rather than a regular education system put forward with all its aspects. They are not well informed, they are wise. Ahmet Hamdi Tanpınar brings light to the existence process of both individuals and societies by means of women characters. It is possible to trace the function of woman, alteration process in erasand its place in the transmission of culture by his novels.