Art Nouveau ve Louis Comfort Tiffany
Art Nouveau and Louis Comfort Tiffany
  1. Tez No: 418078
  2. Yazar: ESRA SÜSVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Art Nouveau, tüm Avrupa ve Amerika'da ilgi görmüş, bir sanat akımıdır. Özelliği olan ince ve dalgalı biçimli asimetrik eğriler, geleneksel süslemenin resmiyetini reddetmiştir. Zaman içerisinde Art Nouveau farklı bölgesel çeşitliliklere sahip olmuştur.Art Nouveau'nın etkilediği sanatçılardan biri de Louis Comfort Tiffanyn'dir. O, yalnızca cam işçiliği alanında modern zamanların en büyük yaratıcısı olduğu için değil, bizleri en az anlaşılmış zanaat olan cam yapımının gizemli dünyasına götürdüğü içinde incelemeye değer bir isim olmuştur. Aynı zamanda ressam da olan sanatçının doğayı çok sevmesi , yarattığı eserlerine de yansımıştır. Tiffany ,Avrupa'ya yaptığı gezide Chartes Katedrali'nin muhteşem renkli camlarının etkisinde kalır. Böylece Amerika'ya döndüğünde cam işçiliği üzerine yoğunlaşmıştır. Parçalardan oluşan“kurşun şeritler”yerine , camları birbirine daha zarif bir yöntemle birleştiren“ bakır folyo”tekniğini bulmuştur. Daha sonra“ Tiffany tekniği”olarak da anılacak olan bu yöntemi pencere ,kapı ,lamba yapımında uygulamıştır. Bir başka katkısıysa“ Opal”camı bulmasıdır.Hazırladığımız çalışma bu bağlamda bir kaynak eser olmakla birlikte araştırmacıların, akademisyenlerin Art Nouveau ve Louis Comfort Tiffany hakkında bir Sanat Tarihçi gözüyle bilgilenmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Art Nouveau is a kind of art movement which has attracted attention in whole Europe and America.Thin and wavy asymmetrical curves that are its features have rejected the formality of the traditional ornamentation .In due course, Art Nouveau has had different regional variations.Louis Comfort Tiffany is one of the artists whom Art Nouveau affected .He is worthy for being investigated since not only he is the most important creator of the modern times in the field of glass labour but also he takes us to the mysterious world of glass manufacturing which is the least understood craft.The natüre love of the craftsman who was at the same time painter has reflected his Works. Tiffany drifted with the tide of Chartes Katedrali's marvellous colourful glasses at a trip to Europe .Thus,he concentrated on glass labour when he returned to America.He found“foliated copper”method which helps join the glasses each other in a more elegant way instead of“leaded tapes”which consist of pieces.He performed this method,which has also considered as“Tiffany's Method ”afterwards,on window,door and lamb constructions .His other attribution is his finding of opal glass.Within this context ,our study is a resource work and will provide that researchers and academicians are informed about.Art Nouveau and Tiffany from the point of an Art Historion.