Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik ve Bale Ortaokulu ve Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi devrelerinde yardımcı piyano eğitiminin öğrenciye katkıları
The contributions of assistant piano education in the period of Trakya University State Conservatory, Middle School of Music and Ballet and High School of Music and Performing Arts
- Tez No: 418079
- Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN SIRRI GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Konservatuarlarda müzik eğitimindeki hedef Klasik Batı Müziği, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği alanında kendini bilgili, bilinçli ve profesyonel anlamda yeterli, dalında üreten, yetkili, araştıran, yorumlayan, yönetici ve öğretici sanatçı, bilimci, eğitimci yetiştirmektir.Bünyesinde ortaokul ve liseleri barındıran konservatuarlardaki diğer bir amaç; öğrencilere genç yaşta müzik sevgisi kazandırıp onları dallarında yeterli düzeye daha çabuk çıkarmaktır. Bu kapsamda da öğrencilere lise 4. Sınıfa kadar yardımcı çalgı olarak piyano eğitimi verilmektedir. Çünkü müzik eğitiminde piyano, öğrencinin gelişimini sağlayan en önemli araçlardan biridir.Bu çalışmada araştırma evreni Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı alınmış ve bu kurumda eğitim gören lise ve ortaokul öğrencilerinden yola çıkarak, Konservatuarın Lise ve ortaokul devrelerindeki yardımcı piyano eğitiminin öğrenciye katkıları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In conservatories, the aim of the music education is to train instructive educationalists, academicians and artists who are well-educated, conscious, professionally efficient; and who are interpreters, productive, competent and researcher in the field of Classical Music, Turkish Art Music and Turkish Folk Music in their fields of study.Another objective of conservatories incorparated within middle and high schools is to raise student's level more quickly in the branch and to give them the love of music at a young age. In this context, piano lessons are given to the students as a assistant instrument until 4th class of high school. Because , piano is one of important instruments ensuring student's improvement.In this study, Trakya University State Conservatory is taken as a research field based on the students studying in this school and the contributions of assistant piano education at middle and high school period in conservatory are researched.