Türkiye Türkçesi ağızlarında derlenmiş tarım sözcükleri
Collected agriculture words in Turkey Turkish dialects
- Tez No: 418121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖZDARENDELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türkler tarım faaliyetlerine oldukça eski dönemlerde başlamış ve günümüze kadar devam etmiştir. Buna bağlı olarak, tarımla ilgili birçok konu başlığında tanımlar yapılmış, süreçler isimlendirilmiştir. Araştırma kapsamında Türkiye Türkçesi ağızlarında oluşturulan geleneksel bilgiler incelenmiştir. Bu konuda en önemli kaynak olan Derleme Sözlüğü'nün yanı sıra müstakil ağız kitaplarından, tezlerden ve makalelerden yararlanılmıştır. Çalışmamızda tarım sözcüklerinin sayıca fazla olmasından dolayı karışıklığı önlemek adına belli başlıklar altında gruplandırmaya gidilmiştir. Anahtar Kelimeler : Türk Dili, Türkiye Türkçesi ağızları, tarım, söz varlığı.
Özet (Çeviri)
The Turks began their farming activities in very ancient times and has continued until today. Accordingly, the definitions made in many topics related to agriculture, processes are designated. The information generated in the context of traditional Turkey Turkish dialects was examined. In this regard, the most important source of self-assembly as well as the Lexicon book of mouth has benefited from the theses and articles.In our study, in order to avoid confusion due to outnumber the agricultural word groupings were made under certain headings. Key Words : Turkish Language, Turkey Turkish Dialects, Agriculture, Vocabulary.