Hafif zihinsel engelli ergenlerde sporun motor beceriler üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of sports on motor skills in adolescents with mild intellectual disability
  1. Tez No: 418120
  2. Yazar: ŞEHMUS ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM FAZLIOĞLU, DOÇ. DR. BÜLENT AĞBUĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı hafif zihinsel engelli (HZE) ergenlerde sporun motor beceriler üzerine etkisini incelemektir. Çalışma grubunu 12-18 yaş aralığında spor yapan 60 HZE (xyaş= 15,65±1,94), spor yapmayan 57 HZE (xyaş= 15,02±1,85) ve spor yapmayan 62 normal gelişen (xyaş= 14,81±1,96) olmak üzere toplamda 179 ergen (xyaş=15,16±1,94) oluşturmuştur. Araştırmada katılımcıların motor becerilerini değerlendirmek amacı ile Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testinin İkinci Versiyonunun Kısa Formu (BOT 2-KF) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, spor yapan HZE ergenlerin BOT 2-KF alt testlerinin puanları ve toplam puanı spor yapmayan HZE'lerden yüksek bulunmuştur (p.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of sports on motor skills in adolescents with mild intellectual disability (MID). The study groups consist of 60 adolescents with MID (average age= 15,65±1,94) who engaged regularly sports, 57 adolescents with MID (average age = 15,02±1,85) who did not engage regularly sports, and 62 normally developing adolescents (average age= 14,81±1,96) who did not engage regularly sports, and totally 179 adolescents (average age =15,16±1,94) aged between 12 to 18 years. Motor skills of the participants were assessesed by using Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Short Form of the second version of the test (BOT 2-SF) in the study.