Sosyal medya kullanımının rekreasyon eğilimleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of social media using individuals' recreation tendencies
- Tez No: 418131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı bireylerin sosyal medya kullanımının, aktif katılım sağlanan rekreasyon eğilimleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Spor Yükseköğrenimi gören ve Facebook kullanan 379 kişi katılmıştır. Araştırmada sosyal medya kullanıcılarının rekreasyon eğilimlerini ölçmek amacıyla Rogers ve Morris (2003) tarafından geliştirilen, Gürbüz, Aşçı ve Çelebi (2006) tarafından Türkçe geçerliliği ve güvenirliliği yapılan Egzersiz Motivasyon Ölçeği ve Ellison, Steinfield ve Lampe'nin (2010) geliştirdiği Facebook Yoğunluğu anketinden yola çıkarak hazırlanmış ölçek kullanılmıştır. Oluşturulan ölçek Cronbach Alfa (α=0,878) değerine göre 'yüksek düzeyde' güvenilirdir. Araştırmaya katılanların demografik özellikleri, farklı sosyal medya hesaplarına sahip olma durumları, Facebook kullanma amaçları, kullanım süreleri ve tutumları ile aktif rekreasyon eğilimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is an examination of active recreation tendencies on social media using individuals. It was conducted with 379 participants who studies at Higher Education in Sports. In order to measure social media users' active recreation tendencies, a questionnaire based on the Recreational Exercise Motivation Measure which has the reliability and validity of Turkish version made by Gurbuz, Asci and Celebi (2006) and originally developed by Rogers and Morris (2003) and the Facebook Intensity Scale developed by Ellison, Steinfield and Lampe (2010) was prepared and used. According to Cronbach Alpha (α=0,878) the questionnaire found 'highly reliable'. Participants' demographic differences, ownership of different social media accounts, Facebook usage aims, attitudes and time of usage were determined.