İlkokul 4. sınıf sosyal bilgiler programında yer alan Atatürkçülük kazanımlarının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi (Küçükçekmece ilçe örneği)
Evaluating the teachers opinions abouth gaining the basic ideology of Kemalism in the cirrucalum of social programmes for 4 th classes (Example of Küçükçekmece districts)
  1. Tez No: 418130
  2. Yazar: AHMET ZOGO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ CAN SANNAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf sosyal bilgiler ders kitabında yer alan Atatürkçülük kazanımlarını, ilkokul 4. sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirmektir. Diğer bir deyişle amaç; Atatürkçülük kazanımları ile diğer değişkenler (ders kitabı, öğretmen özellikleri, derslerde kullanılan yöntem ve teknikler, derslerde kullanılan araç-gereçler) arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmaktır. Araştırmada, öğretmenlerin Atatürkçülük kazanımlarına ilişkin görüşlerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Araştırma İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde MEB'e bağlı ilkokullarda görev yapan ve 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersine giren 155 Sınıf öğretmenine uygulanan anket verilerine dayanmaktadır. Elde edilen verilerin istatiksel analizinde, SPSS (Statistical Package For Social Sciencens) paket programından yararlanılmıştır. Bu çalışma 2013-2014 eğitim-öğretim yılı ile sınırlandırılmıştır. Araştırma sonucunda anket verileri doğrultusunda Atatürkçülük kazanımları ile diğer değişkenler arasındaki ilişkiler tablolaştırılmış; incelenerek sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the acquisitions of Kemalism which are taking part in Social Studies Curriculum at 4th class, according to the views of teachers who are working at 4th class in primary school. In other words the aim is to find out the relationship between the acquisitions of Kemalism and other factors (textbook, features of teacher, the teaching method and techniques which are used in class). In research, the survey is used by the researcher to collect data to find out the views of teachers about the acquisition of Kemalism. The research is based on the survey data which is applied to 155 teachers who work at primary school (MEB) in Istanbul, Küçükçekmece and teach Social Sciences at 4th class. SPSS (Statistical Package For Social Science) is benefited during the statistical analyse of collected data. This study is restricted the education and training year of 2013-2014. As a result of the research the relationship between the acquisition of Kemalism and the other factors are tabulated according to statistical analyse of the survey; and the conclusion and suggestion are presented.