Edirne Müzesi tarihi ve Edirne kültür hayatındaki yeri
Edirne Museum history and Edirne culturel life role
  1. Tez No: 418137
  2. Yazar: HASAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Müzeler, kültürel mirasın korunması, ortaya çıkarılması, tanınması, geleceğe aktarılması için sahiplenilmesini hedefleyen, bu amaçla bilimsel yöntemlerle çalışan, kültür varlığını açığa çıkaran, inceleyen, değerlendiren, koleksiyonlar oluşturan, koruyan, tanıtan, sürekli ve geçici olarak sergileyen, eğiten, kültürel, sanatsal zevkin ve dünya görüşünün geliştirmesinde etkili olan, kamuya açık, kâr amacı gütmeyen, toplumun hizmetinde ve onun gelişimi için çalışan, daimi bir eğitim kurumudur. Arda ve Tunca nehrinin Meriç nehri ile birleştiği yerde kurulmuş olan Edirne, Meriç vadisi ile Ege Denizi'ne, Çanakkale ve İstanbul Boğazlarına uzanan ana yollar üzerinde yer alır. Trakya ve Balkan yollarının birleştiği belli başlı geçiş noktalarından biri olması nedeniyle Edirne, tarih boyunca stratejik öneme sahip bir bölge olmuştur. Stratejik bir merkez olan Edirne, kültürel değerlerin korunmasında ve geleceğe taşınmasında önemli rol oynayan müzecilikle ise 20.nci yüzyılın başlarında tanışmıştır. Bu çalışma ile Edirne'nin, kültür, korumacılık, düşünce hayatında ve uygulama alanında önemli tecrübe birikimi olan Edirne Müzesi'nin kent kültür ve korumacılık hayatında kurulduğundan bu yana faaliyetleri ele alınmış, Edirne'de müzenin ortaya çıkışı, müzecilik faaliyetleri, dönemin sosyal hayatı, müzede emeği geçenler ele alınmış, müze üzerine sınırlı sayıda olan yayınlar taranmış, 1920'li yıllardan başlayan süreç, Cumhuriyet'in ilk yılları, II. Dünya Savaşı Yılları, 1950 sonrası dönem olmak üzere tasniflenmiş ve tez bu kapsamda Edirne Müzesini konu edinmiştir.
Özet (Çeviri)
Museums are public, non-profit and permanent institutions that are working for the protection, detection, recognition of cultural heritage, aiming their possessions to be transferred to future, for this purpose working in scientific methods, revealing cultural heritage, examining, evaluating, making collections, protecting, promoting, exhibiting permanently and temporarily, educating, improving the cultural, artistic and world view of people. Edirne, established where Maritsa (Meric) Arda and Tundzha (Tunca) rivers are merged with each other and located on the main roads extending to the Dardanelles, Bosporus and to Aegean Sea through the Meric valley. Being one of the most important main crossing points of Thrace and the Balkans, Edirne has been an area of strategic importance throughout history.As a strategic center, Edirne met the museum studies at the beginning of the 20th century, that is important for preservation of cultural values and transferring them into the future. With this study, Edirne Museum's urban culture and conservation activities which has important experience on Edirne's culture, protectionism, intellectual life and practice since its establishment have been analyzed; it is classified as topics such as emergence of the museum, museum's activities, the social life of the period, contributors to the museum are mentioned, a limited number of publications on the museum are scanned, the process starting from the 1920s, the early years of the Republic, years of World War II, period after 1950, and eventualy the thesis handled the topic of Edirne Museum. KEYWORDS:Edirne, Edirne Museums, History of Museology, Ataturk and Museology, Archaeology Museum, Ethnography Museum Edirne Turkish Islamic Arts Museum