Edirne Müzesi koleksiyonundaki maden eserler örneklemi ile Osmanlı günlük yaşam kültürü
Ottoman daily life culture with the sample of the mineral artifacts in the collection of Edirne Museum
  1. Tez No: 871492
  2. Yazar: ŞERİFE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ÖZKUL FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 491
Özet
Osmanlı İmparatorluğu için her zaman önemli bir merkez olan Edirne'nin müzesi, etnografya ve Türk-İslam eserleri bakımından oldukça zengindir. Bu eserler arasından bir evde ya da gündelik hayatın herhangi bir alanında kullanılabilecek şekilde farklı türlerden seçilen eserler kapsamında, iki ana bölüm halinde hazırlanan tezde, arşiv belgeleri başta olmak üzere farklı kaynak türlerinden, bu eşyaların Osmanlı insanının hayatındaki rolü incelenmiştir. Gündelik hayat ve kültür tarihine odaklanan bölümlerin akabinde, katalog bulunmaktadır. Ölçü, malzeme, bezeme gibi detaylarla açıklanan katalogdaki eserler farklı müze ve özel koleksiyonlardaki örnekler ile karşılaştırılmış ve Osmanlı maden sanatı içindeki yeri tartışılmıştır. Bu doğrultuda istisnalar olsa da eserler 18 ve 19.yüzyıla ait olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The museum of Edirne, which has always been an important center for the Ottoman Empire, is rich in ethnography and Turkish-Islamic artifacts. In this thesis, which was prepared in two main chapters, the role of these objects in the life of the Ottoman people is examined from different types of sources, especially archival documents, within the scope of the works selected from different types of artifacts that can be used in a home or in any area of daily life. Following the chapters focusing on daily life and cultural history, there is a catalog. The works in the catalog, which are described in details such as size, material and decoration, are compared with examples in different museums and private collections, and their place in Ottoman metal art is discussed. Accordingly, although there are exceptions, it is seen that the works belong to the 18th and 19th centuries.