Turkish LRFD Live Load Design Parameters for Cable Stayed Bridge with Concrete Deck on Steel Girder
Gergin Eğik Askılı Köprüler için Hareketli Yük Tasarım Parametrelerinin Türk LRFD Metodu için Belirlenmesi
- Tez No: 418324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türk köprü tasarım pratiğinde AASHTO limit durum tasarım kılavuzunun değiştirilmiş versiyonu ve emniyet gerilmeleri tasarım yöntemleri uygulana gelmiştir. Günümüzde ise Amerikan köprü şartnamelerinin limit durum tasarımdan, yük ve dayanım katsayıları tasarım yöntemine geçmesi Türkiye'de de yeni yük ve dayanım katsayıları tasarım yönteminin geliştirmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışmadaki esas amaç çelik kompozit I-kirişli gergin eğik askılı köprülerin (420m'den 550m'ye açıklığa sahip) tasarımında kullanılacak hareketli yüklere uygun yük ve dayanım katsayısı belirlemektir. Dahası, bu çalışmada Türk LRFD şartnamesinin yeni hareketli yük modeli olan AYK-45 kamyonun performansı da irdelenecektir. Bu tür çalışmalarda, genellikle mevcut köprülerin güvenirlik durumları tasarım parametrelerinin belirsizlikleri üzerinden değerlendirilerek bir hedef güvenirlik indisi belirlenir. Ölü ve hareketli yükleri barındıran temel düşey yük kombinasyonu için asgari hedef güvenirlik indisi Amerika'da 3.50 seçilmesine karşın, bu çalışmada 4.30 olarak seçilmiştir. Güvenirlik indisinin istatistiki hesaplarının içerdiği belirsizlikler yerel kaynaklardan elde edilen verilere göre belirlenmiş olup, elde edilemeyen yerel bilgiler için uluslararası ilgili çalışmalardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, bridge design procedure has been followed from a modified version of the AASHTO LFD (Load Factor Design) or ASD (Allowable Stress Design) requirements until now. The recent switch of the US bridge codes to LRFD method also necessitates the calibration of the new design of the Turkish bridges according to the LRFD system. The main aim of this study is to develop the load and resistance factors to be implemented in the design of steel composite I-girders of cable-stayed bridges (span lengths 420 m to 550 m) for the basic gravity load combination. Moreover, the performance of new type of live (truck) load of Turkish LRFD, namely, AYK-45 is evaluated. In such studies, usually a target reliability index is selected to reflect the safety level of current design practice based on the uncertainties associated with the design parameters. For the basic gravity load combination, which includes the dead and live loads, a minimum target reliability of 4.30 is selected, instead of 3.50 that have been used in US. In the statistical computations of the reliability index, the quantification of uncertainties is made based on local data supplemented by information compiled from relevant international literature.