A comparative assessment of seismic soil liquefaction triggering relationships
Sismik zemin sıvılaşması tetiklenme bağıntılarının kıyaslamalı değerlendirilmesi
- Tez No: 418323
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
1964 Niigata ve Alaska depremleri ile başlayan, sismik zemin sıvılaşması davranışı, geoteknik deprem mühendisliği alanında başlıca bir araştırma konusu oluşturmuştur. Daha sonrasında, Seed ve diğerleri (1984), Liao ve diğerleri (1988, 1998), Toprak ve diğerleri (1999), Cetin ve diğerleri (2004) ve Idriss and Boulanger (2004, 2008) deterministik ve olasılıksal zemin sıvılaşması tetiklenme bağıntıları önermişlerdir. Bu çalışmanın amacı yenilenen (2015) veritabanı için standard penetrasyon deneyi baz alınan sismik zemin sıvılaşması tetiklenme bağıntısını önermek ve çeşitli araştırmacılar (Seed ve diğerleri (1984), Cetin ve diğerleri (2004) and Idriss and Boulanger (2012)) tarafında sunulan bağıntıların farklılıklarının nedenlerini incelemektir. Bu kapsamda öncelikli olarak Cetin ve diğerleri (2004) veritabanı mevcut bilgi düzeyi ile tekrar incelenip güncellenmiş ve genişletilmiştir. Cetin ve diğerleri (2004) veritabanında 200 data bulunmasına karşın genişletilen (2015) veritabanında 211 adet saha verisi bulunmaktadır. Yapılan tüm değişiklik ve güncellemelerin ayrıntıları bu çalışma kapsamında detaylı olarak sunulmuştur. (2015) veritabanında yapılan bazı değişiklikler (2004) versiyonuyla kıyaslanarak her data için uygulanmıştır, örneğin rd parametresinin düzeltilmesi ve zemin birim ağırlıklarının sistematik seçilmesi. Öbür taraftan, bazı veriler için o sahaya özel güncellemeler de yapılmıştır. Veritabanının incelenip düzenlenmesi ardından maksimum olasılık teorisi kullanılarak yenilenen (2015) veritabanı için yeni olasılıksal sıvılaşma bağıntısı geliştirilmiştir. Oluşturulan yeni bağınıtı kıyaslama amacıyla, Seed ve diğerleri (1984), Cetin ve diğerleri (2004) ve Idriss ve Boulanger (2012) ile çizelilerek farklılıkların nedenleri incelenmiştir. Sonuç olarak, Seed ve diğerleri (1984), Cetin ve diğerleri (2004) ve Idriss ve Boulanger (2012) tarafından sunulan sıvılaşma tetiklenme bağıntılarının arasında ki sebepler i) sıvılaşacak derinliklerin ve SPT-N ve CSR değerlerini hesaplamak için kullanılacak girdi parametrelerin araştırmacılar tarafından farklı seçilmesi, ii) düzeltme faktörleri rd, Kdeğerlerinin farklı olması ve daha az farklılığa sebep olan MSF, ince dane düzeltmesi ve sınır değeri, CN ve sınır değerlerindeki farklılıklarından olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting with 1964 Niigata and Alaska Earthquakes, seismic soil liquefaction behavior has become a major research stream in geotechnical earthquake engineering. Since then, a number of investigators (e.g.: Seed et. al. (1984), Liao et. al. (1988, 1998), Toprak et. al. (1999), Cetin et. al. (2004) and Idriss and Boulanger (2004, 2008, 2012)) introduced deterministic and probabilistic liquefaction triggering assessment methodologies. The scope of this study is to develop an SPT-based seismic soil liquefaction triggering relationship on the basis of updated (2015) liquefaction triggering case history database and to assess the reasons behind the difference between CRR boundary curves recommended by Seed et. al. (1984), Cetin et. al. (2004), Idriss and Boulanger (2012) and this study. For this purpose, Cetin et. al. (2004) database is updated and extended with current state of knowledge. In the final database, there exist 211 case histories as compared to 200 case histories from Cetin et. al. (2004). A complete list of changes along with fully documented case history data is presented herein. Some changes in updated (2015) database as compared to (2004) version are applicable to every case history, for example more robust re-execution of rd and soil unit weights. On the other hand, some modifications are case history specific. On the basis of maximum likelihood theorem probabilistic CRR boundary curves are developed. These new boundary curves are used along with the curves of Seed et. al. (1984), Cetin et. al (2004) and Idriss and Boulanger (2012), for comparison purposes. Finally the source of difference between the proposed boundary curves by Seed et. al. (1984), Cetin et. al (2004) and Idriss and Boulanger (2012) is determined as i) differences in the selection of the critical layer and corresponding input parameters of SPT N and CSR values, ii) the execution of rd, K correction terms less importantly also due to MSF, fines correction and its limits, CN and its limits.