Transparent thin film heaters based on silver nanowire networks
Gümüş nanotel ince filmler ile şeffaf ısıtıcılar
  1. Tez No: 418341
  2. Yazar: ORÇUN ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Şeffaf ince film ısıtıcılar, bir yüzeyden güneş ışığının geçmesine izin verirken bu yüzeyde elektrik enerjisini ısıl enerjiye dönüştürebilme özelliklerinden dolayı pek çok buğu ve buz giderme uygulmasında kullanılırlar. İndiyum kalay oksit (ITO), bu amaçla şeffaf ince film ısıtıcılarda en çok kullanılan şeffaf elektriksel iletken malzemedir. Ancak, indiyumun azlığı ve dünya çapında artan fiyatları, ITO'nun esnek olmama özelliğiyle birleştiğinden alternatif malzemeler araştırılmaktadır. Gümüşün diğer metaller arasında en yüksek elektriksel iletkenliğe ve bu nedenle düşük yüzey dirençlerine sahip olması nedeniyle, gümüş nanoteller şeffaf ince film ısıtıcı olarak kullanılmada yüksek bir potansiyele sahiptir. Buna ek olarak, Gümüş nanotel ince filmler düşük yüzey direnciyle birlikte yüksek optik geçirgenlik sergiler. Gümüş nanotellerin bir kaç on nanometre olan çapları, elektronları bir boyuta hapsederek ilerlemelerine ve Joule ısınmasıyla yüksek ısıtma performansı sergilemelerine yol açar. Buna ek olarak, gümüş nanotelden yapılı ince film ısıtıcılar, polimerik alttaşlar üzerinde esnek özelliğe sahip olarak üretilebilir. Bu tez çalışmasında, gümüş nanotel ince filmlerden yapılı şeffaf ısıtıcılar, kuvartz, silika camı ve polietilen terefitalat (PET) alttaşları üzerinde üretildi. Nanotel ağları sprey yöntemiyle kaplandı. Nanotel ağlarının ısıl performansı, optoelektronik karakteristikleriyle birlikte saptandı. Gümüş nanotel ince filmlerden yapılı şeffaf ısıtıcıların yüksek optik geçirgenlikle birlikte yüksek ısıl performansa sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transparent thin film heaters are used in various de-fogging and de-icing applications because of their ability to convert electrical energy to thermal energy while allowing to transmit solar light through a surface. Indium tin oxide (ITO) is the conventional transparent conducting material used in transparent thin film heaters. However, due to scarcity of indium and its increasing prices worldwide, coupled with the inflexibility of ITO, alternative materials are being investigated. Silver nanowire networks have a great potential to be used as transparent thermal thin film heaters because bulk silver has the highest electrical conductivity among other metals, which result in low sheet resistances. Moreover, silver nanowire thin film networks demonstrate high optical transparency with low sheet resistance. Diameter of silver nanowires are in the order of few tens of nanometers, which confines electrons to travel through one dimension that result in high thermal performance due to Joule heating. In addition, silver nanowire based transparent thin film heaters can be made flexible on polymeric substrates. In this thesis, silver nanowire based transparent thin film heaters were fabricated on quartz, soda lime silicate glass, polyethylene terephthalate (PET) substrates. Nanowire networks were deposited through simple spray coating method. Thermal performance as well as optoelectronic characteristics of the networks were determined. It is concluded that silver nanowire based transparent thin film heaters demonstrate high thermal performance coupled with high optical transmittance.