Design of an experimental FMCW weather radar
FMCW deneysel meteorolojı radarı tasarımı
- Tez No: 418342
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ, PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
FMCW Radarlar, hava gözetleme işlemi de dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadırlar. Gözlem yaptıkları tüm zaman diliminde elektromanyetik yayılım yaptıkları için, güç bakımından verimlidirler. Bunun yanında ucuz ve basit yapıdadırlar. Yüksek lisans tez çalışması olarak yürütülen bu çalışmada, X bandta çalışan bir radar sistemi kurulmuştur. Bu sistemde, 30 MHz bant genişliğine sahip frekans rampası ile modüle edilmiş, 0.8 Watt gücüne sahip, sürekli bir elektromanyetik dalga üretilir ve göndermeç anteninden basılır. Menzildeki hedefe (su parçacıkları, bina yada arabalar) çarparak, belli bir gecikme ile geri yansıyıp gelen sinyal, gönderilmekte olan sinyal ile çarpılarak vuru sinyali elde edilir. Yapılan bu“deramping”işlemi ile hedeflerin menzil bilgisi frekans tabanına taşınır. Analog/Sayısal çeviricilerle sayısal tabana geçirilen sinyal, MATLAB® programı ile işlenir. Uygulanan sinyal işleme teknikleriyle menzil ve hız bulma işlemleri yapılır. Sistemin doğrulanması menzili bilinen bina ve hızı bilinen araçlar ile kontollü viii ortamda yapılmıştır. Sistem bulutların menzil ölçümü ile yağış anındaki rüzgar hızı hesaplamalarında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
FMCW Radars are used in many applications including weather surveillance. Transmitting during the entire observation interval makes them efficient in terms of required power. They are also cheap and easy to implement. This study which was conducted as a master's thesis, is a radar system working at X band. In this system, 0.8 Watts continuous electromagnetic wave which is modulated with a frequency ramp of 30 MHz bandwidth is generated and radiated through the transmit antenna. The scattered signal from the targets (buildings, cars, and hydrometeors) is multiplied with the being transmitted one and a beat signal is obtained. As a result of this deramping process, the range information of a target is converted into the frequency domain. Obtained signal data is processed in MATLAB® after passing through an analog to digital converter. The range and velocity information of the targets are obtained by signal processing. Verification of the system is performed in a controlled environment with buildings and cars whose range and velocities are vi known. The system is finally used to calculate range of clouds and speed of wind while it is raining.