Soğuk gaz dinamik sprey (CGDS) yöntemiyle üretilen termal bariyer kaplamaların (TBC) sıcak korozyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of hot corrosion behavior of thermal barier coating (TBC) produced by cold gas dinamic spray (CGDS) technique
  1. Tez No: 418353
  2. Yazar: YASİN ÖZGÜRLÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH CAHİT KARAOĞLANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Termal bariyer kaplamalar (TBCs) genellikle gaz türbin motorlarında, uzay ve uçak endüstrisinde, yüksek sıcaklığa maruz kalmış kritik bölge parçalarında ısıl izolasyon amaçlı olarak kullanılan koruyucu kaplamalardır. TBC'ler yüksek sıcaklık koşullarında oluşan oksidasyon, korozyon ve termal şok gibi agresif çevre koşullarını yapıda minimize etmek adına koruyucu görev üstlenmektedirler. Bu çalışmada, Inconel 718 süper alaşım altlık malzeme üzerine, soğuk gaz dinamik sprey (CGDS) yöntemi kullanılarak CoNiCrAlY metalik bağ kaplamaların üretimleri gerçekleştirilmiştir.CGDS tekniği kullanılarak üretilen bağ kaplamaların üzerineZrO2+Y2O3 (YSZ) içerikli seramik üst kaplamaların üretimi atmosferik plazma sprey (APS) ve elektron ışını ile fiziksel buhar biriktirme (EB-PVD) yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Üretimleri gerçekleştirilen farklı TBC numuneleri1000ᵒC sıcaklıkta 4'er saatlik çevrim süreçlerinde sıcak korozyon testlerine tabi tutulmuştur. TBC'lerin üretimindeki farklı yöntemlerin ve test edildikleri sıcak korozyon etkilerinin ayrıntılı olarak gözlemlenebilmesi için mikroyapısal ve mekanik incelemelerSEM, EDS, elementel haritalama, porozite, XRD analizleri ve sertlik testleri kullanılaraktamamlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, literatürde yapılan güncel çalışmalar ile karşılaştırılarakayrıntılı değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thermal barrier coatings (TBCs) are generally used as a protective coating in gas türbine, aerospace and aircraft industry,critical region parts exposed to high temperatures, for the purpose of thermal insulation. TBCs provide protective to minimize aggressive environmental conditions such as oxidation, corrosion and thermal shock occuring at high temperatures within the structure.In this study, CoNiCrAlY metallic bond coat material was deposited with cold gas dynamic spray (CGDS) on Inconel 718 superalloy substrate material. Production of ceramic top coat, which content ZrO2+Y2O3 (YSZ), were perfomed with using atmospheric plazma spray (APS) and electron beam physical vapor deposition on the bond coats, which were produced using CGDS technique.Produced different TBC samples were subjected to hot corrosion tests under 1000 °C for 4 hours periods. Microstructural and mechanical examinations using SEM, EDS, elemental mapping, porosity, XRD analysis and hardness testing were copleted for different methods of the manufacture of TBC and observing in detail the effects of hot corrosion were tested. Obtained results are evaluated making comparisons with current literature studies.