Farklı döşeme ve taşıyıcı sistemlere sahip çok katlı betonarme binaların deprem davraşlarının incelenmesi
Investigation of earthquake behavior of rc multi-storey buildings with different slab and structural systems
  1. Tez No: 418363
  2. Yazar: ALİ YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bugünün teknolojisiyle depremin ne zaman olacağının bilinememesinden dolayı, can ve mal kaybını önlemek için, inşa edilen binaların depreme dayanıklı olması kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle ülkemizin dünyanın önemli deprem kuşaklarından biri üzerinde olmasından dolayı, tüm dünyada olduğu gibi, yurdumuzda da araştırmacılar depreme dayanıklı yapı tasarımı konusunda araştırmalar yapmaya yönlenmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı taşıyıcı sistemlere ve döşemelere sahip çok katlı betonarme binaların deprem davranışlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu inceleme yapısal çözümleme programı ETABS yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Dikkate alınan her bir binanın yapısal çözümlemesi, deprem yükü olarak tasarım spektrumu dikkate alınarak, mod birleştirme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. İncelemeden elde edilen bulgulara bağlı olarak çizilen grafikler verilmekte ve çalışmanın sonunda bulgulara bağlı olarak belirlenen sonuçlar verilmekte ve bazı öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is necessary to build a building to be resistant against earthquake since it is not possible to predict when an earthquake will occur. Therefore, as in all over the world, the researchers in our country make researches on earthquake resistant structural design since our country is located on one of the important earthquake zone. The purpose of this study is to investigate the linear earthquake behavior of different frame structures with different slab systems and to compare the results of each frame considered. The analyses are done by using the structural analysis program, ETABS. In the analysis, the mod superposition method is used. As loading, the design spectrum is considered. Then, the graphs plotted by using the results obtained from the analysis are presented and, at the end of the study, the conclusions drawn from the results are presented and some recommendations are given.