Perdeli çerçeve taşıyıcı sisteme sahip bir betonarme yapıda farklı döşeme türlerinin davranışa etkisi
The effects of different slab types to the behavior of a reinforced concrete building with rigid frames and shear walls
  1. Tez No: 252433
  2. Yazar: AHMET DEMİROK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY AKSU ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
20. yüzyılın başlarından itibaren sanayileşmenin artması, teknolojik gelişmeler ve yaşam standartlarının iyileşmesi neticesinde kırsal kesimlerden şehirlere olan göçün hızlı bir şekilde arttığı bilinmektedir. Söz konusu göçler şehirlerde nüfus yoğunluğunun artışına yol açmış olmasının yanında, istihdam ve yaşam alanlarında da büyük sıkıntılar doğurmuştur. Yerleşim alanlarının her geçen gün biraz daha azalması sebebiyle yönetimler, çok katlı yapıların inşa edilmesini teşvik eder hale gelmiştir. Yapı teknolojilerindeki gelişmeler de bu duruma eklenince yapılan binaların büyük çoğunluğu bu tarz yapılardan meydana gelmeye başlamıştır.Önemli deprem kuşaklarının üzerinde bulunan ülkemizde inşa edilen yapıların olası deprem durumlarında ayakta kalabilmesi ya da en azından can kaybıyla sonuçlanmayan deformasyonlara uğraması istenilmektedir. Bina taşıyıcı sistemi tasarlanırken, deprem anında üzerine gelecek yüklerin doğru tespit edilip modellemenin de buna uygun yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda ekonomik olması da inşa edilen yapıdan beklenilen bir durumdur. Bu şartlar altında tasarımı yapılacak binanın optimum özelliklerde olması çok önemlidir. Yapılar tasarlanırken farklı döşeme türlerinin kullanılmasının, yapının deprem davranışı ve maliyeti üzerine etkileri olacağı açıktır.Bu çalışmada, çok katlı binalarda döşeme türlerinin taşıyıcı sisteme olan etkileri incelenmiştir. Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmeliğe (DBYBHY) uygun olarak tasarlanan aynı mimari özelliklere sahip binalar farklı döşeme sistemleri için çözümlenmiştir.Bu çalışma 6 bölüm halinde hazırlanmış olup amacı ve kapsamı birinci bölümde anlatılmıştır. İkinci bölümde döşeme türleri anlatılıp bunların taşıyıcı sistem içinde olan katkıları incelenmiştir. Üçüncü bölümde yapı taşıyıcı sistemleri hakkında bilgi verilmiş ve süneklik düzeyleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde planda düzensizliği bulunan yapılar anlatılmış ve DBYBHY'de bu tür yapıların inşası konusundaki hususlar incelenmiştir. Beşinci bölümde seçilmiş olan 10 katlı binada üç değişik döşeme türü ile taşıyıcı elemanların boyutlandırılması yapılmış, modal analiz sonuçları incelenmiş, yapısal düzensizlik kontrolleri yapılmış, ayrıca üç bina için elde edilen sonuçların birbiriyle olan karşılaştırmalarına da yer verilmiştir. Son bölümde ise yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen sonuçlar ve yorumlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the beginning of the 20th century , the migration from countryside to the cities have increased greatly due to the developments in technology, industry and good living standarts. These migrations caused a population increase in the cities and they also caused problems in employment and living areas. The governments have started to encourage the construction of the multi-storey buildings as a result of this decrease in the living areas. With the new developments in the construction technology, most of the buildings have become multi- storey.Turkey sits on top of very dangerous earthquake zones so the buildings must be designed to survive earthquakes or at least it must be deformed to a degree that prevents any deaths. While designing the the load carrying systems, the forces that these systems can carry must be analysed carefully and the modelling must be done properly. Also the building costs must be low. In these circumstances, the buildings that are designed must have optimum properties. It is clear that using different slab types will have effects on the earthquake behaviour of the building and also the cost.In this thesis, the effect of load carrying system to the multi-storey buildings under the earthquake effects are investigated. The buildings are constructed according to the Turkish Earthquake Code namely, Specification for Structures to be Build in Earthquake Area in this work and they also have the same architectural properties, the slab types are chosen different.This work consists of 6 parts and the aim of this work is explained in the first part. In the second part, slab types and the additions of these to the load carrying systems are explained. The third part explains the construction of structural system and ductility. In the fourth part, the structures with irregularities are explained and the rules of the construction design for these structures that is given in Specification for Structures to be Build in Earthquake are analyzed. In the fifth part, a structure that is consisting of 10 floors with 3 different slab types is modeled, its carrying system designed, the results of modal analysis are investigated and the irregularity controls are made, and the buildings are compared. In the sixth part, the results obtained from this work and comments are given.