Structural reliability assessment of suspension bridges
Asma köprülerin yapısal güvenilirliğinin belirlenmesi
- Tez No: 418385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde yapı mühendisliğinde hala sıklıkla deterministik metodlar kullanılsa da, geçtiğimiz yarım asırda olasılık temelli metodların da yapısal hesaplarda, tasarım ve performans değerlendirilmesinde kullanılması için büyük çabalar verilmiştir. Olasılık temelli metodların kullanımında alınan çıktılar yapısal güvenilirlik ölçülerinin temelini oluşturur. Yapısal güvenilirliğin belirlenmesinde ilk olarak Monte Carlo metodu kullanılmıştır. Güvenilirliğin belirlenmesinde çok güçlü bir metot olsa da, hesaplama maliyetleri oldukça yüksektir ve gerçek mühendislik problemlerine uygulanması her zaman tercih edilmez. İlerleyen yıllarda, FORM, SORM ve Subset simulasyonu gibi metodlar, ileri bir yapı analiz metodu olarak kabul edilen Sonlu Elemanlar yöntemi ile birleştirilerek yapısal güvenilirliğin tespitinde kullanılmıştır. Bu çalışmada, yapı mühendisliği içinde özel bir problem olarak değerlendirilebilecek asma köprülerin ve dolayısı ile geometrik bakımdan doğrusal olmayan tepkiler gösteren yapıların analizi için bir nesne tabanlı bir bilgisayar programı geliştirilmiş olup, bir ileri adım olarak, bu programın olasılıksal girdi ve çıktı akışını sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Olasılıksal temelli analizin bir parçası olarak yükleme ve malzeme parametreleri olasılıksal olarak modellenmiş olup tanımlamada farklı olasılıksal dağılım fonksiyonları kullanılmıştır. Küçük ölçekli basit bir model üzerinde sayısal bir örnek de tezin son kısmı olarak sunulmuştur. Farklı yapısal güvenilirlik tespit yöntemleri, verimlilik bazında karşılaştırılmış olup, bu tip yapılarda en uygun yöntem aranmıştır. Sonuçlar ve değerlendirme son kısımda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the fact that classical deterministic methods of design and behavior investigation of ordinary structures still dominate the engineering world; there has been a significant effort to improve probabilistic methods for design and performance assessment of engineering structures for past few decades. Monte Carlo simulation was used first to define failure probabilities of structural components or the entire structure. Although it is a very powerful tool for defining reliability, it requires an extensive computational cost that makes it not applicable for many engineering problems. Then, finite element method (FEM) is used combining advanced reliability methods such as FORM, SORM or Subset Simulation for the purpose of defining failure probabilities. In this study, a deterministic finite element code is presented in an object oriented base and in the further steps of the work; it is modified to be usedcombined with stochastic approaches. The code has been generated to be capable to run a structural analysis after an input given, considering the geometric nonlinearities which are essentialin large scale structures. As for the probabilistic approach, uncertainties in the loading and material properties have been considered using different statistical distributions. A case study on a simplified finite element model of suspension bridge is performed. Different reliability methods are applied and a discussion on the results is presented.