Hipoalbumineminin prematüre bebeklerde yenidoğan dönemi sorunları ve mortalite üzerine etkisi
Association of hypoalbuminemia and mortality risk in premature infants
  1. Tez No: 418421
  2. Yazar: BİRGİN TÖRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE GÜLCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ciddi hastalık durumlarında serum albumin düzeylerinin düştüğü ve hipoalbumineminin hastalık ciddiyeti ve kötü prognoz ile ilişkili olduğu yetişkinlerde gösterilmiştir. Bu konuda çocuklarda daha sınırlı sayıda çalışma olmasına rağmen özellikle yoğun bakım hastalarında hipoalbumineminin morbidite ve mortaliteyi artırdığı bildirilmiştir. Bu çalışmada, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılarak izlenen, gebelik haftası 32 hafta ve altında olan prematüre hastalarda hipoalbumineminin prognoza ve mortaliteye etkisi araştırıldı. Çalışmaya doğum ağırlığı ortalaması 1272 ± 390 g, gebelik yaşı ortalaması 29,19 ± 2,18 hafta olan 98 kız, 101 erkek toplam 199 hasta alındı. Hastaların serum albumin düzeyi ortalaması 3,06±0,47 mg/dl idi. Serum albumin düzeyi ile gebelik haftası (r =0,529; p=0,01) arasında anlamlı negatif ilişki bulundu. Bu nedenle hastalar gebelik haftası 28 hafta ve altında olanlar ve 29 hafta ve üzerinde olanlar olarak iki gruba ayrıldı ve bu gruplarda serum albumin düzeyi persentilleri oluşturuldu. Serum albumin düzeyi 25 persentilin altında olan grup hipoalbuminemi grubu olarak tanımlandı. Hipoalbuminemi grubunda respiratuvar distress sendromu ve erken sepsis sıklığı diğer gruplara göre anlamlı oranda yüksek bulundu. Preeklemtik anne bebeklerinin oranı hipoalbuminemi grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak düşük, antenatal steroid uygulanmayan hastaların oranı ve erken doğum eylemi saptanan anne bebeklerinin oranı anlamlı olarak yüksekti. Mekanik ventilasyon, oksijen tedavisi ve hastanede yatış süreleri albumin persentil grupları arasında farklı bulunmadı. Mortalite hipoalbuminemi grubunda diğer gruplara göre anlamlı oranda yüksek bulundu. Serum albumin düzeyinin 2,72mg/dl'nin altında olmasının %71 duyarlılık ve %86 özgüllük ile mortaliteyi belirlediği gösterildi. Serum albuminin 25 persentilin altında olması ve doğum ağırlığı; gebelik yaşı, BE ve laktat düzeyinden bağımsız olarak mortaliyi öngörmede anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Diminished circulating level of albumin is common in critically ill patients and the increased likelihood of poor outcomes in critically ill adult patients is well recognized. Several pediatric studies have also suggested an association between low serum albumin and adverse clinical sequeal such as prolonged length of intensive care stay and mortality. In this study, we evaluated the relationship between hypoalbuminemia and mortality in preterm infants smaller than 32 weeks of gestational age. One hundred and ninety nine infants with a mean birth weight of 1016±391 g, and a mean gestational age of 27.5±2.6 weeks were included in the study. The mean serum albumin was 3.06±0.47 mg/dl and serum albumin was correlated with gestational age (r =0.529; p=0.01). Patients were divided into two groups according to their gestational age as the infants with gestational age below 29 weeks and those with gestational age of 29 weeks and above. Serum albumin percentiles were established in these gestational age groups. Infants with serum albumin lower than 25 percentile were defined as the infants in hypoalbuminemia group. Prevalence of respiratory distress syndrome and early neonatal sepsis was significantly higher in hypoalbuminemia group. Proportion of infants of preeclamtic mothers was significantly lower, but proportion of infants without antenatal steroid exposure and proportion of infants of mothers with preterm labor was significantly higher in hypoalbuminemia group. No significant difference was found in length of ventilator and oxygen support and length of hospital stay between albumin percentile groups. Mortality was significantly higher in hypoalbuminemia group. Serum albumin concentrations lower than 2.72mg/dl was associated with mortality, with a sensitivity of 71% and a specificity of 86%. Logistic regression analysis showed that serum albumin lower than 25 percentile, and birth weight were independent predictive variables of mortality.