Modal analysis of aerofoil cross-sectioned wing made of laminated composite and filled with foam
Köpükle doldurulmuş ve tabakalı kompozitten yapılmış aerofoil kesitli kanadın modal analizi
  1. Tez No: 418422
  2. Yazar: BARIŞ İSKEÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Köpükle doldurulmuş ve tabakalı kompozitten yapılmış aerofoil kesitli kanadın modal analizi, Dünya'da iyi ispatlanmış ve güçlü bir sonlu eleman yazılımı olan ANSYS'in yardımı ile çalışılmıştır. Çıkıntının açıklığa oranının ve takviyelenmiş kısımların uzunluklarının doğal frekanslara etkileri ANSYS de geliştirilen sonlu eleman modelleri ile araştırılmıştır ve model kaynaklarda mevcut sonuçlar ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Modal analysis of aerofoil cross-sectioned wing made of laminated composite and filled with foam is studied by Finite Element Method with the help of ANSYS which is very powerful and well proven software all around the world. The effects of ratio of overhangs to mid-span and length of the thickened parts on natural frequencies are investigated by finite element models developed in ANSYS and the model is verified by theoretical results available in the literature.