RFID yoklama otomasyonu
RFID attendance automation
  1. Tez No: 418468
  2. Yazar: AYBİKE BİLGE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu proje temelde iki bölümden oluşur; RFID sisteminin ve teknolojisinin anlatıldığı teorik bölüm ve RFID uygulamasında kullanılan yazılımın sunulduğu, uygulama bölümü. Teorik bölümde RFID uygulamalarının geçmişten günümüze kadar ki uygulama alanları ve geliştirme sürecinde RFID 'nin gelecekte nerelerde kullanılacağından bahsedilirken, uygulama bölümünde yapılan çalışmaya hangi yazılım ve donanım gereksinimleri olduğundan ve uygulamamızın şekline göre oluşturulacak sistemden bahsedilmiştir. Bu tez çalışmasında“ yoklama sistemi ”uygulaması yapılmıştır. Projede Visual Studio 2010.NET platformuna C# dilinde RFID teknolojisi kullanarak UHF (Ultra High Frequency-Ultra Yüksek Frekans) RFID okuyucular ve UHF RFID pasif etiketler kullanarak öğrenci yoklaması yapabilen yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılıma göre, RFID sistemi, okuyucuya gösterilen etiketleri ders başladıktan 15 dakika sonrasına kadar giriş ve ders bitiminden 15 dakika öncesine kadar da çıkış etiketlerini okur. Yapılan işlem, sonrasında dersin danışmanı tarafından masa üstü sistemde görülür. Dersi, sınıfı ve saati doğru değil ise sistem etiketi okumaz. RFID teknolojisinin tercih etmemizdeki en önemli faktörlerden birkaçı maliyeti, kolay takip ve kolay kullanımı olmuştur. Ayrıca RFID yakaladığı hızlı gelişim sayesinde geleceğin teknolojileri arasındadır.
Özet (Çeviri)
This project basically consists of two parts; the theoretical section in which RFID system and technology is being explained and the application section in which the RFID software, that has been used in project, is being presented. İn theoretical part the applications of RFID from the past to present and in the development process of RFID's future usage areas have been discussed. In the application section, software and the hardware requirements for the project and the system which created by the shape of our application have been discussed. In this thesis project ''attendance system'' application has been made. Project in Visual Studio 2010.NET platforms using UHF RFID technology in the C # language (Ultra-High Frequency Ultra High Frequency) RFID readers and passive UHF RFID tags capable of using student attendance software has been developed. According to software, the RFID system, reads the tags shown to the tag reader until after 15 minutes course begining as input and up to 15 minutes before the end as output. The process, then is seen in a desktop system by the course supervisor. The system does not read the label if course, class and time are not correct. Some of the most important factors for us to prefer the RFID technology are the cost, easy tracking and easy usage. In addition, RFID is among the future technologies by means of its quick improvement.