CYP ve GST izozimlerinin ekspresyonlarının küçük hücreli akciğer kanseri dokularında araştırılması
Investigation of protein expressions cytochorome P450 and glutathione-S-transferase isoenzymes in small cell lung carcinoma
  1. Tez No: 418467
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYAZ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yirmi dokuz adet küçük hücreli akciğer kanserli hasta dokularında, glutatyon-S-transferaz (GST) pi(P1), GST mü(M1), GST teta(T1) ve sitokrom P450(CYP)1A1, CYP1B1'in immünohistokimyasal bulguları değerlendirildi. Bu hastalara ait dokular boyanma şiddetine göre karşılaştırıldığında; CYP1A1 izoziminin CYPB1, GSTM1, GSTP1 ve GSTT1 izozimlerine göre daha fazla eksprese edildiği (p0,005) Tümör evresi ile CYP1A1 boyanma şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde zayıf bir ilişki saptanmıştır. (r=0,383 p=0,040).Tümör evresi arttıkça CYP1A1 izoziminin ekspresyonun düzeyi artmıştır. Ancak CYP1B1, GSTM1, GSTP1, GSTT1 izozimlerinin ekspresyon düzeyleri ile tümör evresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Yaş ile CYP1A1,CYP1B1, GSTM1 ve GSTP1 izozimlerinin ekspresyon düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. (p>0,005) Yaş ile GSTT1 izoziminin ekspresyon düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönde orta düzeyde bir ilişki saptanmıştır. ( r=-0,496 p=0,006). Yaş ilerledikçe GSTT izoziminin ekspresyonu azalmıştır.
Özet (Çeviri)
For Glutathione-S-transferase (GST) pi(P), GST mu(M), GST theta(T) and cytochrome P450 (CYP) 1A1, CYP1B1, immunohistochemical staining results were evaluated in twenty-nine small cell lung carcinoma cases. When the tissues of these cases were compared according to their staining intensities, CYP1A1 expression was significantly higher than that of CYP1B1, GSTM1, GSTP1 and GSTT1. (p0,005). There was a weak but statically significant positive correlation between tumor stage and CYP1A1 staining (r = 0.383 p = 0.040 ) but there was no relation between other isozymes and tumor stage.(p>0,05)And also there was no statistically significant relation between age and CYP1A1,CYP1B1,GSTM1 and GSTP expression levels(p>0,05) but there was a moderate correlation in the negative direction (R = -0.496 p = 0.006) between age and GSTT1 expression levels.