Araç plaka tanıma sisteminin tasarımı
Car licence plate recognition system design
- Tez No: 418502
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMAD BABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapay zeka mantığı üzerine kurulan otomatik sistemler artık her alanda kendini göstermektedir. Zamanla bu sistemler artarak insan emeğinin yerini dolduruyor. Sistemlere insan gibi düşünmeyi ve doğru işlemi yapmayı öğretilmesiyle beraber kullanıcı şirketler daha düşük maliyete, daha doğru sonuçlar elde etmiş oluyorlar. Her alanda bulunduğu gibi trafikte de otomatik akıllı sistemler 1950 yılından beri mevcuttur ve hala gelişmektedir. Trafikte kullanılan sistem Araç Plaka Tanıma sistemi çekilmiş görüntüden plaka kısmını bularak ve bulunan alanda karakterleri seçip farklı yöntemlerle tanıma işlemini yürütüyor. Sonuç ise metinsel plaka çıktısı oluyor. Bulunan plaka ile şirket kendine yönelik işler uygular ve ya sisteme başka sistemler entegre ederek diğer işlemler de yapıla bilir. Her ülkenin kendine özgü, eşsiz plaka düzeni vardır. Bu nedenle plaka tanıma sistemleri diğer otomotiv sistemlerden farklı olarak ülkeye göre değişmektedir. Plakaların değişik düzenleri nedeniyle farklı ülkelerin sistemlerinde farklı algoritmalar kullanılmaktadır. Çünkü plaka düzenine göre farklı algoritmalar farklı başarı yüzdesi göstermektedir. Bu tezde plaka tanıma sistemleri çok fazla gelişmemiş Azerbaycan Devleti için plaka tanıma sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemde hem hazır kütüphaneler, hem de daha önce Türkiye plakaları için geliştirilmiş olan algoritmalar Azerbaycan plakasına uygun olarak değiştirilerek, ilaveler edilerek kullanılmıştır. Birkaç farklı yöntemlerin kullanılması sistemin plaka tanımadaki başarısını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Automatic systems that are built on artificial intellegence logics presents themselves in all areas. Over the times, these systems are repalcin / fullfilling the manpower. Companies, by teaching the systems think like humans tries to obtain better results with low cost. Like in all areas, automatic intellegence exists in trafic since 1950 and still in development. License Plate recognition systems by detecting the plate part of the pictured, runs the function to find the characters with differnt methods. The result is going to textual output plate. Companies can use these found numbers as referral to their missions or can integrate it to other systems. As each county has its unique license plate design, designes are variable depending on the country. Thus, different countries use different algorithms. The reason is that, different algorithms show different success percentage on the basis of the designs. İn this thesis, licence plate recognition system is developed for the developing county of Azerbaijan. Both existing libraries and revised algoritms that are previously developed for Turkish lincese plates are used in the system. Using several methods led the systems to the success in regards of license plate success.