Dairesel yapıda bir otomatik otopark sisteminin prototip tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of a circular type automatic parking system
- Tez No: 392804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ATACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada üç eksende hareket edebilen bir robot sistemi kullanılarak, araçların katlı otoparktaki bölmelere otomatik olarak yerleştirilmesini sağlayan prototip bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulaması gerçekleştirilen otomatik otopark sistemi ile daha az alana daha fazla araç yerleştirilmesi amaçlanmaktadır. Park etmek için gelen aracın boş bölmelerden en uygun olanına park edilmesinde, en az enerji harcanması ve en kısa sürede park edilmesi temel kriterler olarak alınmışlardır. Taşıyıcı robot sisteminin eksensel hareketleri adım motorlar yardımıyla sağlanırken, bu adım motorların kontrolü PIC mikrodenetleyicisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bölmelerin boş ya da dolu olması durumu, kızılötesi yakınlık sensörleri ile mikrodenetleyiciye bildirilmektedir. Uygulamada bir web kamera ve bilgisayar yazılımı yardımıyla plaka tanımlama işlemi de gerçekleştirilmiştir. Yazılan bilgisayar programı tarafından, kamera ile fotoğrafı çekilen aracın plakası tanımlanmakta ve park süresine göre ücret hesaplaması yapılmaktadır. Plaka tanımlama işleminde Microsoft Office paketinde sunulan MODI .dll'inden yararlanılarak OCR (optik karakter tanıma) metodu kullanılmıştır. Bilgisayar ile PIC mikrodenetleyicisi RS-232 protokolü üzerinden haberleşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a prototype robot system that moves on three axis was realized to automatically place vehicles to divisions in multi-storey car park. The implementation was aimed to park more vehicles to less space. Main criteria is to use minimum energy and minimum time to park a vehicle to most appropriate empty space available. While stepper motors supporting axis moves of carrier robot system, PIC microcontroller controls the step motors. Infrared proximity sensors reports to microcontrolles if a space is empty or occupied. License plate recognition was also realized with a web camera and computer software system. Camera takes the photo of vehicle, computer software recognize it and calculate the parking fee based on the time that vehicle parks in the car park. In license plate recognition, OCR (optical character reader) method was used with the help of the MODI.dll that Microsoft Office package presents. Computer and PIC microcontroller communicate with each other RS-232 protocol.