Kentsel dönüşümün deneysel verileri ışığında doğrusal olmayan analiz yöntemleri ile riskli yapıların yeniden kullanılabilirliği ve yararları
Benefits and reusability of buildings under risk: Nonli̇near analyses with the experimental datas of urban regeneration
- Tez No: 418512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez çalışması dahilinde, kentsel dönüşüm kanunu kapsamında yıkılıp yeniden yapılacak olan birçok bina arasından yapılmış olan saha çalışmalarından ve laboratuvar çalışmalarından elde edilen gerçek verilerden yararlanılmıştır. Bu yapılar arasından 20 adet bina seçilmiş olup 10 tane en kritik olan binanın altısına Sta4Cad programı kullanılarak Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik, 2007 (DBYBHY2007)'ye göre güçlendirilip denetlenmiştir. Kentsel dönüşüm kanununa göre yapılan çalışmalardan elde edilen veriler bütün binaya genellenerek hızlı bir çalışma olması amacı ile bu binaların ilk olarak mevcut performans seviyeleri bulunmuştur. Konut tipi olan bu yapılarda DBYBHY2007' ye göre can güvenliği performans seviyesinin sağlanması hedeflenmiştir. Seçilmiş olan yapılardan bir kısmına perde duvarlar eklenerek, bir kısmına kolonlarda mantolama uygulanarak, bazılarında ise karma olarak hem perde duvar hem de kolonlara mantolama uygulanarak can güvenliği performans seviyesine ulaşılmıştır. Bu güçlendirme teknikleri modellemeler üzerinde uygulanmış olup doğrusal olmayan hesap yöntemlerinden Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi (AEDYY) ve Artımsal Mod Birleştirme Yöntemi (AMBY) kullanılmıştır. Analizler gerçekleştirilmeden programa mevcut malzeme dayanımları, donatı ile ilgili koşullar ve zemin özellikleri ile ilgili değerler gerçekte yapılmış ve kullanılmış olan zemin parametrelerinden yararlanılarak programa aktarılmıştır. Kentsel dönüşüm kapsamında bütün binaların hemen hemen rapor alınarak yıkılmasının gerekli olup olmadığı bu tez kapsamında araştırılmış olup güçlendirilemeyecek kadar kötü durumda olan yapılar dışında seçilen binalar arasında güçlendirme yöntemleri kullanılarak gerekli performans seviyelerinin elde edildiği görülmüştür. Her binanın yıkılmasına gerek olmadan, güçlendirilerek sağlam yapılarda oturulabileceği ve estetik açıdan da binaların dış cephesinde yenilemeler yapılarak hem çevre hem de insan sağlığı açısından yararlar sağlayabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, correct real datas which taken from labrotory studying and field work which have been done with lots of buildings that will rebuilt within law of urban renewal have been benefited 20 of these buildings have been selected. In these selected 20 buildings the most critical ten buildings have been chosen and six of them have been reinforced and controled with respect to 2007 Turkish Earthquake Regulations(TER) using Sta4Cad programme. Firstly, these buildings have been found existing performance level with datas which have been taken from made working with respect to law of urban renewal for quick. Have been generalized all flor of buildings. In these constructions which is used for dwelling had been aimed to provide performance level of life safety with respect to 2007 TER. Some parts of construction have been done with adding shear wall and some of these have been done with adding jacketing. In addition with these methods have been reached performance level of life safety. These reinforcement techniques have been applied on modelling and incremental equivalent seismic load method and incremental mode superposition method which are nonlinear calculation methods, have been used. Analysis being preformed, or previously preformed, program available material strength equip related conditions, values related to soil properties, and actually made and used values related to soil properties, were transferred to programs benefiting from actually made and used soil parameters. In researching that thesis in the scope of urban transformation, reports from all buildings have been taken to determine whether they are or are not necessarily the cause of the destruction. Out of structures from among the chosen buildings, with strength that is not as bad, using strengthening methods, is has been shown to obtain the required performance levels. All buildings without the need of demolition can be lived in, with solid structural strengthening, and with aesthetic renovation to the facades of buildings, results are achieved both for the environment can provide benefits to human health.