LaMgNi4Hx (x=1, 4, 7) bileşiğinin mekanik ve titreşimsel özellikleri üzerine hidrojenin etkisi
The effect of hydrojen on the mechanical and vibrational properties of LaMgNi4Hx (x=1, 4, 7)
- Tez No: 418525
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DELİGÖZ, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, LaMgNi4 bileşiğinin ve onun hidrür durumları olan LaMgNi4H, LaMgNi4H4 ve LaMgNi4H7 bileşiklerinin mekaniksel, örgü dinamiği ve termodinamiksel özelliklerini tahmin etmek için ilk ilke hesaplamaları kullanıldı. Bileşiklerin özellikleri yoğunluk fonksiyoneli teorisine dayanan genelleştirilmiş grandyent yaklaşımı (GGA) kullanılarak incelendi. Hesaplanan örgü parametreleri deneysel ve teorik çalışmalar ile uyum içindedir. Tüm bileşikler hem mekaniksel hem de dinamiksel kararlılık sergilemektedir. Aynı zamanda, hidrojen konsantrasyonunun mekaniksel ve titreşimsel özellikleri üzerine etkisi tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, the first principles calculations have been performed in order to predict the mechanical, lattice dynamical and thermodynamical properties of the LaMgNi4 compounds as well as its hydrides LaMgNi4H, LaMgNi4H4, and LaMgNi4H7. These properties of the compounds are investigated by using the generalized gradient approximation (GGA) based on density functional theory. The calculated lattice parameters are in excellent agreement with the experimental and theoretical data. It is shown that all compounds are exhibit both mechanical and dynamical stability. The effect of hydrogen concentration on the mechanical and vibrational properties are also discussed.