On the trade-off between quality of experience and energy efficiency in a heterogeneous cellular network
Heterojen hücresel ağlarında deneğim kalitesi ve enerji verimliliği arasındakı var olan denge
  1. Tez No: 418674
  2. Yazar: ABBAS FARROKHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzdaki, Mobil hücresel ağlarında iki önemli konu şunlardır: İlki, internet trafiği dosya indiriminden ziyade video ve ses izlemeye kaydırılmıştır, ikincisi, hücresel ağlarında enerji verimliliği önemli kazanmıştır. Özellikle, kullanıcıların sayısının hızlı bir şekilde artması, üstel büyüme hızında yüksek data transfer artmasıyla birlikte yeni problemler ortaya çıkarmıştır. Bir yandan, servis sunucuları bu aşırı hız isteğini elde etmek istemekle beraber, operasiyonların masrafını ve karbon yayılmasını mümkün olduğu kadar aşağaya indirmesini istemektedirler. Bu çalışmada, deneyim kalitesinin ve enerji verimliliğinin arasında var olan dengeyi heterojen hücresel ağlarında hesaplamışızdır. Biz heterojen hücresel ağlarında enerji tüketimini minimize eden, kapalı/açık arasında değişen bir optimal kaynak ve aynı zamanda, kullanıcının deneme kalitesini arzu edilen seviyede sağlamakta olan bir yöntemi araştırmışızdır. Açık/Kapalı kesikli gelen süreci düşünerek, izleme servisleri için mobil cihazların önbellek boşalmasının olasılığını QoE metrik olarak elde etmek için özyinelemeli denklemler tanımlarız. Mobil Cihaz, makro hücre baz istasyonunun ucunda tanımlanmış bir femto hücre istasyonunun kapsama alanındadır. Önbellek boşalması mobil cihazın önbelleğinin boşalmasıyla oluşur ve bunu takiben mobil cihazın ortam oynatıcısı belli bir miktar paketi (başlatma veya ilk önbellek gecikmesi) önden aldıktan sonra servisi yeniden başlatır. Sonuçlarımız ağ üzerindeki enerji tüketimini azaltarak hücresel ağlardaki karbon emisyonunu azaltma potansiyelinde olup, aynı zamanda mobil kullanıcılara (önbellek) boşalma hedefi de garanti etmektedir.
Özet (Çeviri)
Two important issues in the current mobile cellular networks are: Firstly, the traffic on the internet has shifted from the file downloads to the video and audio streaming, secondly, the energy efficiency of cellular networks is a major concern. Particularly, the ever-increasing number of users with the exponential growth of high-data-rate traffic demand creates new challenges for wireless access providers. On the one hand, service providers want to satisfy the growing mobile data traffic demands but on the other hand, they try to reduce the operational costs and carbon emissions by decreasing the energy consumption. In this work, we explicitly quantify the tradeoff between quality of experience (QoE) and energy efficiency in a heterogeneous cellular network. We investigate an optimal resource v on-off switching framework that minimizes the energy consumption of a heterogeneous cellular network while satisfying a desired level of quality of user experience. Considering an ON/OFF bursty arrival process, we introduce recursive equations to obtain the buffer starvation probability, as a QoE metric, of a mobile device (MD) for streaming services. The MD is in the coverage area of a femtocell base station (FBS) which is implemented at the cell edge of a macrocell base station (MBS). The buffer starvation event occurs whenever the mobile device's buffer gets empty, and after each such event, the media player of the MD restarts the service after a certain amount of packets are prefetched (start-up or initial buffering delay). Our results have the potential to reduce carbon emissions of cellular networks by reducing the energy consumption throughout the network, while guaranteeing a target starvation probability to mobile users.