Modeling of cutting process forces for precision milling
Hassas frezeleme operasyonlarında kesme kuvvetlerinin modellenmesi
- Tez No: 418678
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Talaşlı imalat, üretim teknikleri içerisinde en fazla sıklıkta kullanılanlardandır. Talaşlı imalat operasyonlarında sanayi devriminden bu yana süregelen bir gelişim gerçekleşmektedir. Mikro ve nano teknolojilerdeki gelişmeler, bu alanlar üzerine yapılan araştırmalarda ve parçaların üretimlerinde ciddi bir artışa olanak sağlamıştır. Mikro frezeleme operasyonları bu tarz parçaların üretilmesinde en yaygın olarak kullanılan tekniklerden bir tanesidir. Geleneksel frezeleme operasyonları ile karşılaştırılacak olursa, mikro frezeleme operasyonlarında kullanılan takımların çok daha ufak çaplarda ve daha kırılgan bir yapıya sahip olmaları, operasyon sırasında takım üzerine etkiyecek olan kuvvetlerin operasyondan önce tespit edilmesinin önemini dahada arttırmıştır. Mikro frezeleme operasyonlarındaki kesilmemiş talaş kalınlığı değerlerinin düşük olması, takım ucundaki radyüsden dolayı oluşan üçüncü deformasyon bölgesinin toplam kesme kuvvetleri üzerindeki payını arttırmıştır. Bu tez çalışmasının ana amacı, mikro frezelemede oluşan kesme kuvvetlerinin operasyonlardan önce tespit edilmesi adına analitik ve makanistik modeller oluşturulmasıdır. Birinci, ikinci ve üçüncü deformasyon bölgeleri için geliştirilen analitik modeller tanıtılmıştır. Bunun yanında yine üçüncü deformasyon bölgesi kuvvetleri ve takım tabanındaki sürtünme kuvvetleri deneysel olarak modellenmiştir. Önerilen modeller deneyler ile doğrulanmış, hesap edilen değerlerin deney sonuçları ile oldukça yakın olduğu görüşmüştür.
Özet (Çeviri)
Machining is one of the most frequently used techniques among other manufacturing methods. The developments on the machining have been continuing since the industrial revolution. Developments in micro and nano technologies led to a considerable increase in research efforts for manufacturing of these parts. Micro end milling operations have been one of the most widely used manufacturing method for producing these parts. As the tool radii are small and the tools are weaker than the ones in conventional milling, determination of cutting forces before the operation become an important consideration. The third deformation zone forces which are due to the hone radius at the cutting edge tip of the tool have a great contribution on the process mechanics as the uncut chip thicknesses are small. The main aim of this thesis is to develop analytical models for micro end milling operations in order to be able to identify the cutting forces before the operation. Analytical models for the primary, secondary and third deformation zones are proposed. The third deformation zone forces and the bottom edge forces are also modeled with a mechanistic approach as well. All the proposed models are verified by experiments where reasonably good agreement is observed.