Optimal consolidation of air freight for an international cargo carrier
Kıtalararası kargo taşıyıcısı için en iyi havayolu nakliye birleşimi
- Tez No: 418679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVENÇ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Havayolu kargo taşıyıcıları elleçleme emeğii ve aktarma maliyetlerinden tasarruf etmek amacıyla nakliyelerini birleştirirler. Bu çalışmada, uluslararası bir havayolu kargo taşıyıcısının birleştirme süreciyle ilgili planlama problemleri incelenmiştir. Operasyonel planlamada, uçuş ağı bilgisiyle birlikte terminal yer seçimlerini ve sığalarını göz önünde bulundurarak, en iyi birleştirme kararlarının havayolu kargo taşıyıcı tarafından alınması beklenir. Bunun sonucunda, elde edilen en iyi birleştirme çözümü, aktarmayla ve birleştirilmiş kargo taşımacılığıyla sağlanan tasarrufun en büyüklenmesi hedeflenir. Birleeştirme ve güzergah atama problemi için set kaplama tipinde bir doğrusal programlama gösterimi oluşturulmuştur. Bu problem için kolon türetimi temelli bir çözüm yöntemi geliştirilmiştir. Sabit tutulan terminal ve uçuş ağı bilgileri göz önününde bulundurularak, terminal sığası artırımı problemi taktiksel düzeyde çalışılmıştır. Sığa artırım kararlarından dolayı, problemin gösterimi genişletilmiştir. Stratejik düzeyde yer seçim kararlaı incelenmiştir. Bu problemin çözümü için, kolon türetimi yöntemini altyordam olarak kullanan sezgisel bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemlerin etkinlikleri, operasyonlarını çoğunlukla Avrupa'da gerçekleştiren bir uluslararası havayolu kargo taşıyıcısının gerçek verileri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Air cargo carriers consolidate the freight in order to avoid extra handling effort and holding cost during transfers among the international hubs. We consider planning problems associated with the consolidation process of an international air cargo carrier. At the operational level of planning, the cargo carrier is concerned with optimal consolidation decisions given the locations and capacities of gateways with consolidation capability along with the ight network information. An optimal consolidation maximizes the savings due to transfer and transport of freight in a consolidated manner. We develop a set covering type linear programming problem formulation for this consolidation and routing problem; we also propose a column generation method to solve large-scale instances. At the tactical level, we study the expansion of gateway capacities keeping the gateway network and flight network as it is. The problem formulation is extended to cope with capacity expansion decisions and the solution method is enhanced appropriately. At the strategical level, we consider decisions associated with selecting new locations for gateways. In order tosolve this problem, the column generation method is employed as a subroutine in a heuristic algorithm. For our computational experiments, we use real-life data set from a European-based international air cargo carrier.