ODA-MMT (Octadecyl amine-montmorillonite), DMA-MMT (Dimethyldidodecyl ammonium-montmorillonite) S-1-dodecyl-S-(α, α' – dimethyl-α ' acetic acid) trithiocarbonate gibi polimerlerin MCF-7 hücre hattında BRCA-1, BRCA-2 ve Kaspaz 3 gen ekspresyonları üzerine etkisi
Effect of ODA-MMT (Octadecyl amine-montmorillonite), DMA-MMT (Dimethyldidodecyl ammonium-montmorillonite) with S-1-dodecyl-S-(α, α' – dimethyl-α ' acetic acid) trithiocarbonate as polimers on BRCA-1, BRCA-2 and Caspase-3 gene expressions in MCF-7 cells in vitro
- Tez No: 418703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde kanser, tedavisi tam anlamıyla mümkün olmayan bir hastalıktır. Kanser türlerinden biriside kadınlarda en sık rastlanan meme kanseridir. Bazı genlerde meydana gelen mutasyonlar, bazı kadınları meme ve diğer kanser türlerine karşı daha“yatkın”hale getirmektedir. Bu kalıtsal değişikliklerin olduğu genler arasında en çok bilinenler BRCA-1 ve BRCA-2 genleridir. BRCA-1 ve BRCA-2 genlerindeki mutasyonlar meme ve over kanserlerinin çok büyük bir bölümünde kanserleşme nedenidir. Meme kanserine neden olan bu genlerden başka, genlerinde olup olmadığı da halen araştırılmaktadır. Çalışmamızda, ODA-MMT ve DMA-MMT polimerlerinin MCF-7 hücre hattında BRCA-1, BRCA-2 ve Kaspaz-3 genlerinin ekspresyon seviyelerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla MCF-7 hücreleri değişik miktarlardaki polimerler ile muamele edilmiştir. Herhangi bir polimer ile muamele edilmeyen grup kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. İlk olarak polimerlerin hücreler üzerindeki sitotoksik etkisi ve antiproliferatif etkisi real-time analyzer cihazı (RTCA) ile araştırılmıştır ve ODA-Raft kopolimeri hücreler için en toksik kopolimer olarak bulunmuştur. Daha sonra apoptotik ve nekrotik indeksin saptanması için ise ikili boyama ve anexin-5 boyama metodu kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre apoptotik etkiler kopolimelerinin düşük konsantrasyonlarında gözlemlenmiş ve konsantrasyonlardaki artış apoptotik etkiyi dahada arttırmıştır. Ayrıca yüksek konsantrasyondaki ODA-Raft kopolimerinin apoptotik etkisinin yüksek konsatrasyonlardaki DMA-MMT, DMA-Raft ve ODA-Raft kopolimerlerinden daha fazla olduğu bulunmuştur. Son olarak polimerlere maruz kalmış MCF-7 hücrelerindeki BRCA-1, BRCA-2 ve Kaspaz-3 genlerinin ekspresyon seviyeleri Real-Time PCR yöntemi ile saptanmıştır. ODA-Raft ve DMA -Raft kopolimerlerinin Kaspaz-3 gen ekspresyon seviyesinin artmasında etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, cancer is a disease for which total cure is not possible. One of the cancer types is the breast cancer that is frequently seen in women. Gene mutations occur in particular genes that make some women more“prone”to mammary cancer and other cancer types. Among the well-known genes that cause such hereditary alterations are BRCA-1 and BRCA-2. Mutations in BRCA-1 and BRCA-2 genes constitute a carcinogen factor in a considerable amount of mammary and ovary cancers. Involvement of genes other than these genes causing the mammary cancer is still a subject of research. Our study has examined the impact of the ODA-MMT and DMA-MMT polimers on the MCF-7 cells of BRCA-1, BRCA-2, and Caspase-3 genes expression levels. MCF-7 cells have been treated with varying amounts of polimers. The group not treated with any polimer is considered as the control group. First, the cytotoxic effect and the anti-proliferative impact of the polimers were examined by real-time analyzer apparatus (RTCA) and the ODA-Raft has been determined as the most toxic copolymer for MCF-7 cells. Later double and anexin-5 staining method have been used to assess the apoptotic and necrotic indexes. Considering the obtained data, copolymers of the apoptotic impacts have been observed at lower concentrations and increase in concentrations have further increased the apoptotic effect. Furthermore, it is established that the apoptotic effect of the ODA-Raft copolymer in high concentrations are more than DMA-MMT, DMA-Raft, and ODA-Raft copolymers. Finally, expression levels of BRCA-1, BRCA-2, and Caspase-3 genes in MCF-7 cells exposed to polimers have been determined by the Real-Time PCR method. It has been found that the ODA-Raft and DMA -Raft copolymers are affective in increasing the Caspase-3 gene expression level.