Alüminyum, baryum ve kurşun tolere eden yüzey suyu izolatlarının biyosorpsiyon potansiyellerinin belirlenmesi
Assessment of biosorption potential of aluminium, barium and lead tolerating surface water isolates
  1. Tez No: 418702
  2. Yazar: RAMAZAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ERGENE, YRD. DOÇ. DR. BÜLENT İÇGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı da atık sularda bulunan alüminyum, baryum ve kurşun gibi ağır metallerin uzaklaştırılmasında kullanılabilecek etkin adsorpsiyon yeteneğine sahip mikrobiyal suşların izole edilmesi ve tanımlanmasıdır. Bu amaçla, ağır metal kirliliği gösteren yüzey sularından alüminyum, baryum ve kurşun metallerine karşı yüksek direnç gösteren dört suş izole edilmiştir. İzole edilen bu suşlar yağ asidi analizi (FAME) ve 16S rRNA sekans analizleri kullanılarak Staphylococcus aureus, Stenotrophomonas rhizophila ve Enterococcus faecalis olarak tanımlanmıştır. Alüminyum direnci gösteren Staphylococcus aureus'un % 81 oranında biyosorpsiyon gösterdiği fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), zeta potansiyeli, izoterm ve kinetik çalışmaları ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to isolate and identify the strains which might be useful for the removal of aluminium, barium and lead from waste waters. For this purpose, four isolates resistant to these heavy metals were isolated and identified as Staphylococcus aureus, Stenotrophomonas rhizophila, Enterococcus faecalis by fatty acid methyl ester (FAME) and 16S rRNA sequencing analyses. Among these isolates, Staphylococcus aureus was found to be highly efficient (81 %) for the biosorption of aluminium through fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), zeta potential, isoterm and kinetic studies done.