Demir, bakır ve krom direnci gösteren bakterilerin moleküler yöntemler kullanılarak tanımlanması ve biyosorpsiyon kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of biosorption abilities of iron, copper and chromium resistant isolates identified by molecular methods
- Tez No: 418729
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ERGENE, DOÇ. DR. BÜLENT İÇGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sucul ekosistemlerde ağır metal kirliliği nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşmenin gelişmesi gibi nedenlerden ötürü evrensel bir sorun halini almaktadır. Atık sulardan ağır metalin giderimi ile ilgili etkili biyolojik adsorbant ya da sorbant kullanılması hem verimli hem de ekonomik bir çözüm oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı daha önce laboratuvarımızda yapılan çalışmalar sonucu atık sularda bulunan demir, bakır ve krom gibi metallerin uzaklaştırılmasında potansiyel oluşturabilecek suşların moleküler metodlar kullanılarak tanımlanması ve biyosorpsiyon yeteneklerinin belirlenmesidir. Demir, bakır ve krom direnci gösteren suşlar yağ asidi (FAME) analizi ve 16S rRNA sekans analizi kullanılarak tanımlanmıştır. Tanımlanan bakteriler daha sonraki aşamada ise biyosorpsiyon kapasiteleri bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heavy metal polluted aquatic systems, have become universal problem because of urbanization, high population rate and industrialization. The use of efficient biological adsorbants or biosorbants to remove heavy metals from wastewater is not only efficient but also economical. The aim of this study was to identify the isolates which were efficient in the biosorption of iron, copper and chromium metals. For this reason river isolates of iron, copper and chromium resistant strains were first identified through fatty acid methyl ester (FAME) and 16S rRNA sequence analyses. After identification, the isolates were further investigated for their biosorption abilities.