ERP kurulum sürecinin modellenmesi ve tarım makine sanayinde uygulanması
Modelling of ERP installation process and implementation of agricultural machinery industry
  1. Tez No: 418730
  2. Yazar: EMEL YONTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Özellikle 20. yüzyılın sonlarından itibaren işletmelerin bilgi ve iletişim teknolojileri tabanlı sistemlere yönelimlerinin arttığı görülmektedir. Bu ilginin artmasında, küresel pazar koşullarında bu sistemlerin işletmelere sağladığı faydalar kadar bu faydaların çalışmalarla da destekleniyor olmasının etkili olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda ele alınan ve oldukça geniş bir yapıya sahip olan sistem Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemleridir. İşletmelerde doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşarak doğru kararların verildiği etkin bir bilgi yönetimini sağlayan ERP sistemlerini kullanmaları gün geçtikçe yaygınlaşmıştır. ERP sistemleri, işletmelerde tek bir veri tabanı kullanılarak entegre bir biçimde bilgi paylaşımlarını organize eder ve farklı bölümlerde çalışanların bilgilere eş zamanlı olarak ulaşmasını sağlar. Bu çalışmada ERP üzerine oldukça geniş bilgiler verilmiştir. Bilgi Sistemleri, ERP tanımı ve gelişimi, avantajları, dezavantajları, özellikleri, modülleri, ERP sisteminin yurt içi ve yurt dışı pazarındaki yeri, ERP sektöründe rol oynayan firmalar, AHP (Analitik Hiyerarşi Prosesi) yöntemiyle şirkete en uygun yazılım firmasının seçimi, ERP sistemlerinin kurulumu ve kurulduktan sonra karşılaşılan problemler, enformasyon teknolojilerinde proje yönetimi ve başarıya etki eden kritik faktörler üzerinde durulmuştur. Uygulama bölümünde tarım makine sanayinde yer alan bir firmanın ürün çeşitliliğinin çok geniş olması, üretim yoğunluğunun mevsimsel ve stok oranlarının düzensiz olması, planlamada yaşanan aksaklıkların verimliliği düşürmesi sebebiyle bu çalışmalar firmada ele alınmıştır. Geniş bir sistem analizi sonucunda gerekli görülen değişiklikler firmaya uyarlanmıştır. ERP sistemine geçiş için oluşturulan alt yapı çalışmalarından sonra görüşülen yazılım firmaları arasından en uygun yazılım olan NETSIS sistemine, Expert Choice programında karar verilmiştir. Hammadde, yarı mamul, mamul ve malzemeler karakteristik özellikleri bakımından incelenerek modellenme çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmalar tamamlanmış ve her ürün için proses kartları oluşturulmuştur. NETSIS programına yüklenerek çalışmalara başlanmıştır ve proje hayata geçirilmiştir. Bu çalışma ile tarım makine sanayi sektöründe yer alan diğer firmalara örnek olunmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses have started to have more orientation towards information and communication based systems since the end of 20th century. The benefits of these systems and empirical findings about these benefits are thought to be the reasons of the increase in this orientation. In this context, discussed a wide range of structures systems are Enterprise Resource Planning (ERP) systems. ERP systems are using which provide to reach the right information quickly and give the right decisions is increasingly widespread in companies. ERP systems organize integrated information shares by using a single data base and provide that the employees from different departments reach the information at the same time. At this study is quite extensive information is provided for ERP. Information systems, definition and development of ERP, advantages, disadvantages, features, modules, the position of ERP systems in the domestic and overseas market, playing a role in the ERP sector firms, for firm the choice of the most appropriate software company with the method of AHP (Analytic Hierarchy Process), the installation of the ERP systems and encountered problems after the installation, at the information technology the project management and affecting the success of critical factors are focused on. In the application section, reasons a firm located at the agricultural machinery industry is too large of diversity product, intensity of production is the seasonal and inventory rates is irregular, reduce the efficiency of the shortcomings in planning, these activities are discussed in the firm. After from the extensive analysis of system, necessary changes has been adapted to the company. For the transition to the ERP system after completion of the infrastructure established, after interviewed from software companies which is the most appropriate software, NETSIS system has decided by Expert Choice program. In terms of characteristic features analyzing, raw materials, semi-finished products, finished products and materials were modeling. The studies completed and for each product was created to process cards. Loading NETSIS software, the study has started and the project have been implemented. In this study, located for other companies at the agricultural machinery industry has wanted to be an example.