Micro and nanotextured polymer fibers for open microfluidics
Mikro ve nanoyapılı fiber tabanlı açık mikroakışkanlar
  1. Tez No: 418735
  2. Yazar: MUHAMMAD YUNUSA
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mikroakışkanlar, çok küçük hacimlere sahip sıvıları, mikrometrelik kanallarda kontrol etme bilimidir. Mikroakışkanlar, kısa tepkime süresi ile çabuk analiz edilebilme ve taşınabilir özellikleriyle başlıca kimyasal ve biyolojik analizler olmak üzere daha birçok alanda teknolojik olarak uygulama bulmaktadır. Günümüzde mikroakiskan temelli cihazlar, litografi ve mikro-imalat gibi yöntemler ile cip üstü laboratuvar aygıtları olarak üretilmektedir. Ancak söz konusu üretim teknikleri, esneklik, biyolojik uyum, harici bileşenlerle bütünleşme ve üretim maliyetleri gibi yüksek önem arz eden konularda kısıtlamalara sahiptirler. Bu çalışmada, yüzeyi şekillendirilmiş polimer fiberler, ekonomik açıdan uygun mikroakışkan cihazların üretimi için yeni bir platform olarak sunulmuştur. Isıl fiber çekme metodu kullanılarak üretilen onlarca metre uzunluğundaki fiberler, yüzeylerinde 'V' şeklinde yivlerden oluşan yirmi kanal içermektedir. Fiber yüzeylerinin polidopamin (PDA) ve Ultraviyole/Ozon (UV/O) gibi işleme tekniklerle modifiye edilmesinden sonra fiberlerin üstündeki yivler boyunca kılcal hareketten kaynaklanan yayılma yönüne bağlı olarak sıvı akışkanlığı gözlemlenmiştir. Üç boyutlu esnek fiberlerden oluşan diziler üzerinde, herhangi bir harici pompa veya hareketlendirici mekanizma olmaksızın önceden belirlenmiş kanallarda kendiliğinden sıvı aktarımı sağlanabilmektedir. Ayrıca, yüzeyi organik olarak modifiye edilmiş nano parçacıklar V yapılı yivlerin üzerinde kullanılarak fiber yüzeylerin hidrofobikliği arttırılmıştır. Yüzeyleri şekillendirilmiş fiberlerin, esnek, sağlam, hafif ve ekonomik mikrodamlacık tabanlı aygıtların üretimi için oldukça uygun olduğuna ve mikroakışkan aygıtların kullanım alanlarını yeni ilaç keşifleri, tıbbi tanılama, yiyecek ve su kaynaklarının kalitesinin denetlenmesini de kapsayacak şekilde genişleteceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Microfluidics is the science of controlling low volumes of fluids in a microchannel. It is used in diverse area of applications such as chemical and biological analysis. Benefits of microfluidics are fast analysis, short reaction times, and portability of device. Current fabrication techniques of lab-on-a-chip microfluidic devices are soft lithography and micromachining. However, these methods suffer from design limitations such as flexibility of product, high cost, integration of external components, and biocompatibility. Surface textured polymer fibers are utilized as a novel platform for the fabrication of affordable microfluidic devices. Fibers are produced by thermal drawing technique tens of meters-long at a time and comprise twenty continuous and ordered V-grooves channels on their surfaces. Extreme anisotropic wetting behavior due to capillary action along the grooves of fibers is observed after surface modifications with polydopamine (PDA) coating and Ultraviolet/Ozone (UV/O) treatment. Three-dimensional arrays of flexible fibers spontaneously spread liquid on predefined paths without the need of external pumps or actuators. In addition, surface modification with organically modified silica nanoparticles was added on top of the V-grooves to enhance the hydrophobicity of the fiber surfaces. Surface textured fibers are well suited for the fabrication of flexible, robust, lightweight and affordable microfluidic devices which is believed to expand the role of microfluidics in a scope of fields including drug discovery, medical diagnostics and monitoring food and water quality.