Exciton condensate driven force in double layer systems
Çift katmanlı sistemlerde egziton yoğuşmasından doğan kuvvet
- Tez No: 418736
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN TUĞRUL HAKİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Egzitonik sistemler, hem deneysel hem de teorik olarak zorlayıcı sistemlerdir ama bunun karşılığında oldukça zengin bir fizik ve egzotik ̈ozellikler sunarlar. Bu sistemlerin zayıf manyetik alan altındaki özelliklerini ve ortaya çıkan, Sarma-I ve Sarma-I benzeri kararsızlıkları inceleyeceğiz. Egziton yoğuşmasının varlığında ortaya ̧cıkan, yoğun madde fiziğindeki yeni bir tip kuvveti, nümerik ve yarı analitik metotlar ile, biri GaAs ̧cift kuvantum kuyusu geometrisi, diğeri ise katmanlı geçiş metali dikalkojenlerinden 1T-TiSe2 olan iki farklı sistemde göstereceğiz. Yükyoğunluğu dalgaları ve egziton yoğuşması düzenlerinin mücadelesini ve 1T-TiSe2 malzemesinde gözlemlenmiş olan periodik sapmalar için alternatif bir senaryoyu da detaylı bir biçimde inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Excitonic systems are challenging to deal with both theoretically and experimentally but in return, they offer a very rich physics and exotic features. We will investigate their properties under weak magnetic field and the resultant instabilities reminiscent of Sarma-I and Sarma-II phases. A new type of force in condensed matter physics, emerging due to the presence of the excitonic condensation will be demonstrated via semi-analytical and numerical calculations in two different systems of GaAs double quantum well geometries and layered transition metal dichalcogenide material 1T-TiSe2. Competition of charge-density wave and exciton condensate orders in layered systems will also be discussed in detail and an alternative explanation for the periodic lattice distortions observed in 1T-TiSe2 will be posed.