İstanbul O-1, O-2 otoyolları ve bazı bağlantı yollarının güncel bitkilendirmelerine ilişkin araştırmalar
Research on current planting of Istanbul O-1, O-2 highways, and some connection roads
- Tez No: 418753
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK HAKAN ALTINÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Karayolu peyzaj planlama çalışmaları; doğa ile insanı bütünleştirme açısından önemli peyzaj uygulamalarıdır. Bu nedenle yol ve çevresinde yapılan bitkisel düzenlemelerin ekolojik, estetik ve işlevsel olması, çevre peyzajı ile uygunluğu ve bütünleşmesi oldukça önemlidir. Ancak bu şekilde doğal peyzajın bozulması ve peyzaj değerlerinin yok olması engellenebilir. Böylece hem doğal peyzaj korunması ve onarılması hem de karayolunun güvenlik ve estetik gibi özelliklere sahip olması sağlanabilir. ''İstanbul O-1 (Barbaros-Altunizade arası), O-2 (Levent-Batı Ataşehir arası) otoyolları ve bazı bağlantı yollarının güncel bitkilendirmelerine ilişkin araştırmalar'' adlı bu çalışma ile karayolu peyzaj düzenlemelerindeki güncel bitkilendirme uygulamaları incelenerek, bitkilendirme ile ilgili mevcut problemler ortaya konmuştur. Tez kapsamında ilk olarak karayolları peyzaj planlaması, karayolu peyzajına etki eden planlama elemanları, karayolu bitkilendirme çalışmalarına yönelik peyzaj mimarlığı ilkeleri, karayolu bitkilendirmesinin fonksiyonları ve bakım teknikleri üzerinde durulmuştur. Bu ilkeler doğrultusunda araştırma alanı incelenmiştir. Daha sonra araştırma alanının doğal, kültürel özellikleri ve çalışmanın araştırma yöntemi açıklanmıştır. Son olarak seçilen alanlarda kullanılan bitkilerin ekolojik, işlevsel ve görsel açıdan değerlendirilmesi yapılarak, yapılan anket çalışmasının sonuçları ile birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Highway landscape planning studies are important landscape applications in terms of integrating human with nature. Therefore, it is very important that the vegetative arrangements surrounding highways are ecological, aesthetic, functional and also suitable and integrated with the environmental landscape. This is the only way to prevent the corruption of landscape and destruction of the value of the landscape. Thus, both the conservation and restoration of the landscape and also properties such as safety and aesthetics of the highway could be provided. In this study, named "Research on current planting of İstanbul O-1 (between Barbaros-Altunizade), O-2 (between Levent-Batı Ataşehir) highways, and some connection roads'', by examining the current planting applications on highway landscaping, current problems related with vegetation are set forth. Within the scope of this thesis, firstly the issues about highway landscape planning, the planning elements effecting highway landscaping, the principles of landscape architecture related to highway planting, and the functions and maintenance techniques of highway planting are addressed. The study area is examined in the direction of these principles. After that, natural and cultural properties of the study area, and the methodology of this study are explained. Finally, by ecologically, functionally and visually evaluating the plants which are used at the selected areas, the results are given with the results of the conducted survey.