6360 sayılı Kanun ile büyükşehir sınırları içerisinde kalan köylerde yapılacak yapılarda karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Law no. 6360 within the borders of metropolitan problems and solutions in buildings to be made in the remaining
- Tez No: 418909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAMİL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
06.12.2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 6360 sayılı“On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”ile bir yandan mevcut 16 ile ek olarak 14 ilde daha büyükşehir belediyesi kurulması sağlanırken diğer yandan da büyükşehir belediyelerinin sınırları il sınırlarına kadar genişletilmektedir. 6360 sayılı Kanun ile büyükşehirlerde“köy”tanımına uyan bir yerleşim birimi kalmamış, buradaki halk bir anda köylerde yerleşik olmaktan çıkıp şehirlerde yaşayan halk durumuna geçmiştir. Şüphesiz an itibariyle pratikte köy, resmiyette mahalle olmuş olan yerleşimlerde birçok sorun ortaya çıkmıştır. Bu yerleşim alanlarında ikamet eden vatandaşları doğrudan etkileyen hususlardan en önemlilerinden biri barınma yani konut ihtiyacıdır. Tez çalışmasında Ankara ili Gölbaşı ilçesinde kırsal niteliği devam eden mahalleye dönüşen köylerde 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Çeşitli Hükümler 3. maddesine dayanarak Ankara evi tarzında tip projeler oluşturup yapı ruhsatı verilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
6360 No. entered into force upon its publication in the Official Gazette dated 12.06.2012“ Fourteen Metropolitan Municipality in the province and twenty Certain Laws and the Law Amending the Decree with the seven district Establishment ”on the one hand , in addition to the existing 16 in 14 provinces in establishing a more metropolitan municipality on the other hand , while providing the boundaries of metropolitan municipalities are extended to provincial boundaries. Law No. 6360 in metropolitan cities“village”is no longer meet the definition of a settlement , the people here are past the situation of people living in cities being built in the village to come out at a time. As of village practically no doubt , in the residential neighborhood , which had been formalized many problems have emerged . One of the most important issues that directly affect citizens residing in this residential area that shelter is housing needs. Thesis in Ankara Gölbaşı district of the rural nature of the village, return to the neighborhood continue in 6360 numbered Fourteen Provinces Metropolitan Municipality and the Twenty- Seven Districts Establishment of Certain Laws and Law Miscellaneous Provisions Amending the Decree 3. create such projects in the style of Ankara houses based on the material construction permits It is intended to be .