Sokratik temsil: Platon'un Mimesis eleştirisi
Socratic representation: Plato's critique of Mimesis
  1. Tez No: 419072
  2. Yazar: RAHMİ ORUÇ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KAAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Platon ve Sokrates'in hikmeti nazarınca çokluğun görünüm olarak tanımlandığı ve görünümlerin dışında ölümsüz, değişmez ve eşsiz olan bir varlıktan bahsedildiği malumdur. Buna rağmen, çokluk ve eşsizlik arasında nasıl bir ilişki kurulduğu; insanın bu durum karşısında yapabilecekleri hakkında bilebileceklerimiz Sokrates ve Platon'dan bize emanet kalan metinlerle sınırlıdır. Hal böyle olunca, Sokratik metinlerin mahiyeti ve felsefe sürecinde ne gibi bir işe yaradığı sorusu önem kazanmaktadır. Çalışmam boyunca Sokratik metinler ve gündelik hayat gibi temsil alanlarının, eşsiz varlığın tezahür ettiği Timaios'ta bahsedilip“olanın olduğu yer”adı verilen varlık mertebesine denk geldiğini iddia edeceğim. Sokratik metin, diyalog, idea, haklılık ve iyi gibi mevzuların tartışılmasıyla beraber, mimesis eleştirisinin sadece edebiyata dair olmayıp ontolojik bir mahiyet taşıdığını iddia edeceğim. İdea kelimesinin bir tercümesi olarak temsil kavramı da, mimesis probleminin çözümünü sunacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that, the multitude of being is called“phenomena”and there is an immortal, unmutable and unique being except the phenomena, according to the wisdom of Plato and Socrates. Yet, our knowledge of how the relation between multitude and uniqueness is constituted and what falls to humanbeings accordingly is limited with the Socratic texts descended to us. This is why the nature of Socratic texts and what it brings to our philosophical journey gain importance. During my study, I will be claiming that the texts or everyday life are the spaces of representation where the unique being is manifested, corresponding“the place of becoming”mentioned in Timaios. Along with the elaboration of texts, dialogues, idea, justice and good, I will claim that the critique of mimesis isn't just for the literary field but also expands to ontology and epistemology.“Representation”as a translation of“idea”will be the solution for mimetic problems.