Foreign policy perspective and its reflection on a city: The case of Antakya
Dış politika yaklaşımı ve bir şehre yansıması: Hatay örneği
  1. Tez No: 419071
  2. Yazar: SELEN AKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez Türkiye'nin Suriye politikasının ve buna istinaden Suriye'deki iç karışıklık neticesinde Hatay bölgesine yerleşmiş Suriyeli sığınmacıların Hatay üzerindeki etkisini inceleyen etnoğrafik bir çalışmadır. Tezi oluşturan araştırma sorusu: Ak Parti hükümeti'nin Suriye politikası ve Suriye'deki ç karışıklık neticesinde Hatay bölgesinde yaşamaya başlayan Suriyeli misafirler Hatay halkının günlük hayatını hangi açılardan ve nasıl etkilemiştir? Özellikle Hatay'ın çok kültürlü bölge karakteristiğine ve bölgenin ırkçılık yaklaşımına olan mesafeli yaklaşımına değinerek tezde üç soruya odaklanılıyor: Hatay halkı Türkiye'nin Suriye'ye karşı olan dış politikasını nasıl algılamakta ve konuya nasıl yaklaşmaktadır? Türkiye'nin Suriye politikası ve bunun neticesinde bölgede yerleşmiş olan Suriyelilerin Hatay'ın günlük yaşamına etkisi nedir? Akparti hükümetinin politik yaklaşımları gözönüne alındığında Türkiye'nin iç ve dış politikasının farklı olduğunu söyleyebilir miyiz? Dış politika ulusal düzlemde oluşturulur fakat yerelde politikanın yansımaları farklılık gösterebilir. Hatay örneği de çok kültürlü olması sebebiyle bölgedeki diğer şehirlere oranla provokasyona daha açık bir yerleşim yeridir. Bu sebeple halk arasında sürekli artan olası kargaşa korkusu Suriyelileri de bölge barışına bir tehdit olarak algılamaya itti. Tez boyunca Hatay halkının Suriyelilere olan yaklaşımı ve barışı kaybetme korkusu yansıtılmaya çalışılınmış ve bu duruşun halkı Suriyelilerle aralarına mesafe koymaya ittiğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on an ethnographic analysis of the influence of the Syrian policy of the Turkish government and the resulting impact Syrians have had on Hatay following the turmoil in Syria and their subsequent arrival in Turkey. The research question I try to answer is: How has the daily life of Hatay residents been affected by the JDP government's Syrian policy and the influx of Syrian guests into the region after the eruption of the conflict in Syria? Taking into consideration the multicultural characteristics of the Hatay population and the non-racist inclination in the region, I try to understand three important issues: How the locals of Hatay perceive and approach Turkey's foreign policy towards Syria; the nature and outcome of Turkey's policy towards Syria; how Syrians influence the daily life of Hatay; and whether the foreign and domestic policies of Turkey differ when the approaches of JDP to these policies are considered. Foreign policy is shaped at the national level but its reflection at the local level varies. In the Hatay case, due to the fact that Hatay is a multicultural region, it is more receptive to provocations than other, neighboring cities. Based on the fear felt in the region, the Syrians have been perceived as a threat to the peace in the region. Throughout the thesis the attempt is made to demonstrate the attitude taken by Hatay residents toward Syrians, and their fear of Syrian threat to their peaceful balance - leading them not to embrace Syrians but rather to keep a suspicious distance with them.