Halkla ilişkiler örneği üzerinden yeni kapitalizmde çalışmanın dönüşümü üzerine
Assessment of transformation of work in new capitalism according to case of public relations
- Tez No: 419077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma, toplumsal ilişkilerin merkezindeki eylemdir. Yalnızca“ekonomi alanının bir parçası”değil, kültürel yaşamdan, eğitime, kişisel ilişkilerden uluslararası ilişkilere bütün toplumsal alanların kurucu ögelerinden biridir. Bu temel toplumsal ilişki son 30-40 yılda hızlı ve köklü bir değişim geçiyor. Çalışma biçimlerinde, emeğin yapısında, üretim noktalarında, şirketlerin organizasyonlarında, ve çalışma hayatının tümünde yaşanan bu geniş değişim, 1970'lerden itibaren özellikle gelişmiş ekonomilerde üretim tarzının dönüşmesi süreciyle başlıyor ve bugün bireyin üzerinde ve bireyin toplumsal ilişkisinde çok çeşitli etkiler yaratıyor. Bu tez, bu etkileri“iş yapanın”gündelik iş ilişkileri üzerinden değerlendirerek, bu anlamda aktörlerin kabullenişleri, reddedişleri ve tekrar üretimlerini günlük iş hayatı içerisinde sorgulayarak, çalışmanın dönüşümünü problematize etmeye odaklanıyor.
Özet (Çeviri)
Working is the center of social relations. It is not only part of economical system, but also it is incorporator of all social areas such as cultural, educational, even personal relations. This main area is widely changing in last 40 years. This thesis focuses daily routines of public relations experts and assess of transformation of work in new capitalism.