Modernleşme projesinin mekânı: Taksim Belediye Gazinosu (1939 - 1967)
The space of the modernization project: Taksim Municipality Casino (1939 - 1967)
  1. Tez No: 419078
  2. Yazar: SENA YAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Tarih, Anthropology, Sociology, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İstanbul Belediyesi tarafından bugün Intercontinental Oteli'nin bulunduğu yerde inşa ettirilen Taksim Belediye Gazinosu, 29 Ekim 1939'da verilen bir Cumhuriyet Balosu ile açılmıştır. Rumen bir müstecir tarafından alafranga niteliği haiz bir mekân olarak işletilmeye başlandığı tarih ise 4 Ağustos 1940'tır. Mimari anlamda kendi döneminin en modern yapılarından biri olan ve belediye tarafından“lüks ve turistik”olarak sınıflandırılan Taksim Belediye Gazinosu, uzun yıllar kentteki turistlere ve Batı tarzı yemek, servis ve eğlence arayan yerli elit bir topluluğa hizmet vermiştir. Bunun yanı sıra, modern insanın gündelik yaşamının adeta ayrılmaz bir parçası hâline gelmiş olan çaylar, geceler, balolar vs. ile resmî kültür politikalarının doğrudan bir uzantısı olarak nitelendirilebilecek birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmıştır. Mutfak ve servis koşulları bağlamında da uluslararası bir nitelik arz eden Taksim Belediye Gazinosu'nda, hizmet sektörünün ilk eğitim programı olarak kabul edilen Garson Yetiştirme ve Ehliyetlendirme Kursu düzenlenmiştir. Kurs programının öncülüğünü ise uzun yıllar Taksim Belediye Gazinosu'nun metrdotelliğini yapmış olan Silvio Fontana üstlenmiştir. Tüm bu anlatılanlardan yola çıkılarak, gerek Batılı tarzda bir eğlence mekânı olması gerekse çeşitli türden birçok etkinliğe ev sahipliği yapması bakımından Taksim Belediye Gazinosu'nun Cumhuriyet sonrası modernleşme projesini temsil eden bir mekân olduğu öne sürülmektedir. Son olarak, Amerikalı Sosyal Bilimci Thorstein Veblen'in Sanayi Devrimi sonrası burjuva sınıfına yönelik geliştirdiği Aylak Sınıf kuramından hareketle, Taksim Belediye Gazinosu müşterilerinin davranış ve tüketim alışkanlıkları incelenmektedir. Bu bağlamda, dönemin süreli yayınlarında yer alan dedikodu yazılarının analizi yapılmakta ve bilhassa giyime ilişkin tüketimin ne anlama geldiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Taksim Municipality Casino, built on the spot of the Intercontinental Hotel today, was opened in 29 October 1939 with a Republican Ball. The date it was first run by a Romanian leaseholder as an European style venue is 4 August 1940. The Taksim Municipality Casino which was architecturally one of the most modern buildings of the time and was labeled as“luxury and touristic”by the municipality, for a long time provided service to the tourists in the city and to a group which desired western style food, service and entertainment. Besides this, it hosted many activities, including tea parties, nights and balls which have become an indivisible part of the modern individual and can be regarded as a direct extension of the official cultural politics of the time. The Taksim Municipality Casino which was also international in terms of its kitchen and service standards, provided waiters training and licensing courses which are considered the first educational program of the service sector. The heading of the course program was carried out by Silvio Fontana who was for many years the headwaiter of the Taksim Municipality Casino. Based on all these narratives, it is claimed that the Taksim Municipality Casino is a in terms of its being a western style entertainment venue and a host to various activities, was a space which represented the modernization project after the formation of the Republic. Finally following the Leisure Class theory of the American Social Scientist Thorstein Veblen, the behavior and consumption habits of the customers of the Taksim Municipality Casino is analyzed. In this context, the gossip writings which take place in the periodical publications of the period are analyzed and the meaning of consumption regarding clothing is particularly debated.