Zephyrion: Mersin
Zephyrion: Mersin
  1. Tez No: 419262
  2. Yazar: MUZAFFER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yunanlılar tarafından Zephyrion olarak adlandırılan ve en eski yerleşiminin Yumuktepe'de kurulmuş olduğu düşünülen kentin, Asurlular ve Persler tarafından Ingira olarak tanındığı tahmin edilmektedir. Bölgede Perslerin uyguladığı politikalar ve limanların zamanla önem kazanması sonucu yavaşça kıyıya doğru kayan Zephyrion, Roma döneminde Yumuktepe'den tamamen kopmuş ve kıyıya taşınmıştır. Eski Çağ yazarlarından Skylaks ve Strabon tarafından Soli'nin doğusunda olduğu belirtilen Zephyrion'un lokalizasyonu için günümüzde Kültür Merkezi olarak kullanılan alan önerilmektedir. Antik kaynakların ve gezginlerin değerlendirmeleri yanında, ele geçen arkeolojik buluntular bu bölgede antik bir kentin varlığına işaret eden bulgular olarak değerlendirilebilir. Bu buluntular arasında yer alan Arkaik Kuros, kentin MÖ 6. yüzyılda varlığını göstermesi açısından önemlidir. MS 5-7. yüzyıllara tarihlenen ve LR1 amphora parçalarından oluşan seramik yığınının ise bölgede bir amphora üretim merkezine işaret edebileceği belirtilmektedir. Erken Hıristiyanlık döneminde önemli bir kent konumuna yükselen Zephyrion, çeşitli konsillerde piskoposlar tarafından temsil edilmiştir. Yazılı kaynaklarda Zephrion'un adı, 692 yılında toplanan Trullo Konsili'ne temsilci göndermesiyle son kez geçmiştir
Özet (Çeviri)
The earliest phase of settlement of the Greek town of Zephrion was at Yumuktepe and the same town was known as“Ingira”by the Assyrians and Persians. The Persian strategies and the rising importance of the harbors at the region caused the shift of the settlement from Yumuktepe to coastline under the Roman rule. The ancient writers such as Skylaks and Strabo locate Zephrion to the East of Soli. This should be the area where the building of the cultural center of modern Mersin located. As well as the references of the ancient sources, archaeogical data also attests a settlement at the same location. An archaic kuros discovered at the site reveals the presence of a settlement at the same spot as early as the 6th century BC. In addtion to this important find, a number of LR1 amphora sherds discovered at the same location dated to AD 5th- 7th century suggest an amphora production site at a later stage of the settlement. During the Early Christian period, Zephyrion was an important bishopic center represented in various councils. The latest literary source mentioning the name of Zephrion is related to the Council of Trullo (AD 692) where the town was represented.