Yazılı anlatım becerilerinin geliştirilmesinde yaratıcı drama tekniklerinden özel mülkiyet tekniğinin yaratıcı yazma yaklaşımı ile karşılaştırılması
Comparison of private property technique, one of creative drama technique, to creative writing approach i̇n developing written expression skills
  1. Tez No: 419268
  2. Yazar: ŞÜKRAN PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, Türkçe dersi kapsamında öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin geliştirilmesinde yaratıcı drama tekniklerinden özel mülkiyet/yarım bırakılmış materyal tekniğinin yaratıcı yazma yaklaşımı ile karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu 2012-2013 eğitim öğretim yılında Ankara ili, Keçiören ilçesi, Faik Erbağı İlkokulunda öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Bu öğrenciler; 4-C sınıfı deney grubu, 4-E sınıfı ise kontrol grubu olarak seçkisiz yolla atanmıştır. Çalışma, deney grubunda 26, kontrol grubunda 24 öğrenci olmak üzere toplam 50 öğrenci ile yürütülmüştür. Nitel veriler öğrencilerin araştırma öncesi ve sonrası yazdıkları serbest öyküler, süreç boyunca elde edilen yazma ürünleri ve öğrencilerle yapılan odak grup görüşmelerinden elde edilmiştir. Yazılı ürünlerin tümü betimsel analiz, odak grup görüşmeleri sonunda ortaya çıkan nitel veriler ise içerik analizi yoluyla irdelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, deney grubu öğrencilerinin yazma ürünlerinde betimlemelere yer verdiği; öykü kahramanı ile özdeşim kurabildikleri; özgün düşünceler üretebildikleri ve farklı bakış açıları kazandıkları, akıcı bir anlatım dili geliştirdikleri görülmüştür. Öğrencilerle gerçekleştirilen odak grup görüşmelerinden içerik analizi ile elde edilen veriler de bu sonucu destekler niteliktedir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında Türkçe dersleri kapsamında öğrencilerin yaratıcı yazma becerilerini geliştirmek için özel mülkiyet/yarım bırakılmış materyal tekniğinin kullanılmasının faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare Private Property/Unfinished Material and Creative Writing techniques to improve students' written expression skills in Turkish teaching. The sample of the study in which qualitative method was used constitutes two classes; 4-C which was experimental group and 4-E which was control group, and both were assigned by random selection from Faik Erbağı Elementary School, Keçiören district, Ankara city. The study was conducted with 50 students; 26 of whom from experimental group and 24 from control group. The qualitative data was obtained from narratives that have been written by the students before and after the study, writing products that has been obtained during the process and interviews conducted with students. All of the written products were analyzed by descriptive analysis and qualitative data obtained from interviews were analyzed by content analysis method. Based on the analysis of data, it was observed that students of experimental group included descriptions in their writing products; were able to identify with protagonist, produce original thoughts, gained different perspectives and improved a fluent expression language. Data obtained from the interviews with the students support the findings. In the light of the results obtained from the study, it is deduced that using Private Property/Unfinished Materials technique would be useful to improve students' creative writing skills in Turkish teaching.